Yeni Zelanda, 5.850 EV satışına imza attı

Yeni Zelanda’nın elektrikli araç kayıtları geçen ay yüzde 6,45’e ulaştı ve bu, 2021’in ilk yarısı ortalamasının üç katı. Buna yalnızca tamamen elektrikli araçlar dahil ve hem PHEV’ler hem de BEV’ler temmuz araç kayıtlarının %11,8’ini oluşturmakta.

Bu, PHEV kayıtları dahil olmak üzere EV’nin bir yüzdesidir ve kullanılmış ithalat dahil tüm araçları ve 3,5 tona kadar hem yolcu hem de ticari segmentleri dikkate alır. Daha önce de belirtildiği gibi, PHEV’leri içeren EV’ler, temmuz kayıtlarının %11,8’ini oluşturdu ve bu, son tarihsel ortalamanın yine üç katıdır.

Elektrikli araç satışlarındaki artış, haziran ayında tanıtılan bir EV sübvansiyon planının tanıtımını takip ediyor. Tanıtım 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Sübvansiyon programı, toplamı 8.625 Yeni Zelanda doları (yaklaşık 5.100 Euro) olan yeni BEV’lerin veya PHEV’lerin satın alınmasını teşvik ediyor ve kullanılmış EV’ler (yine hem BEV’ler hem de PHEV’ler) 3.450 NZ dolarına kadar finansman alıyor. Sübvansiyon programı yalnızca 80.000 dolarlık liste fiyatlarından daha düşük maliyetli araçlar için geçerlidir. Program ayrıca yıl sonunda ‘düşük emisyonlu araçları’ içerecek şekilde genişletilecek. Bu araçlar emisyonlarıyla tanımlanıyor, özellikle bakanlık yetkililerine göre, çoğu hibrit ve bazı çok verimli benzinli arabaları içeren 3 fazlı WLTP testinde kilometre başına 146 gramdan daha az CO2 salıyorlar.

Bir cevap yazın

Contact Us