Yeni nesil Nissan GT-R elektrikli mi olacak?

Yeni nesil Nissan GT-R hakkındaki söylentiler V6 motoru terk edecekleri ve yeni bir plug-in hibrit güç aktarma organının geleceği gibi çeşitli bilgilerle dolu. Bununla birlikte Nissan, gelecekteki süper otomobili hakkında henüz resmi olarak konuşmadı yani hiçbir şey kesin değil. Yeni nesil Nissan GT-R elektrikli mi olacak?

Birkaç ay önce Nissan, Avustralya’daki yan kuruluşu aracılığıyla güvenlik standartları nedeniyle mevcut nesli Avustralya kataloğundan çekerek, yeni nesil GT-R’yi dolaylı olarak doğrularken, bu “kaybolmanın” yalnızca geçici olacağını ve bunun sadece geçici olacağını belirtti. Avustralya’da GT-R tarihin sonu mu geldi?

Ancak R35’in değiştirilmesiyle ilgili bugüne kadarki en önemli bilgi, Nissan’ın patronu Makoto Uchida’nın Autocar dergisiyle yaptığı röportajda bize verdiği bilgi.

Ayrıntılara girmeden Makoto Uchida, GT-R projesinden sorumlu ekibin şu anda “arabayı elektrikli hale getirme olasılığı” üzerinde çalıştığını doğruladı. Ancak bu bilgi, liderin söylediği gibi Nissan’ın gelecekte elektrikli bir GT-R sunacağı gerçeğini doğrulamıyor:

“Bir elektrifikasyon sistemini tercih etsek de etmesek de, her durumda gerekli güç seviyesini elde edeceğiz”.

Senaryo ne olursa olsun Makoto Uchida, gelecek nesil GT-R’nin selefi 370Z’nin elden geçirilmiş platformuna dayanan en son 400Z’den farklı olarak yeni bir platforma dayanacağını doğruladı .

Motoru ne olursa olsun, geleceğin GT-R “segmentindeki en hızlı otomobil olmalı. Ayrıca en gelişmiş teknolojilerden yararlanırken pist için de yapılmalı. Ancak bu, elektrikli olması gerektiği anlamına gelmiyor”. Öte yandan, Nissan elektrifikasyondan vazgeçerse hepimizin bildiği nedenlerden dolayı GT-R R36’nın yeni Nissan 400Z gibi Avrupa’da satılmayacağına dair bir şüphemiz de var.

Yeni Nissan GT-R’nin ne zaman ortaya çıkacağını ve şu anda 14 yaşındaki R35 neslinin yerini ne zaman alacağını bilmek zor.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Contact Us