Yarı iletken çip krizi ne zaman bitecek?

Çipler, günlük olarak kullandığımız her türlü elektronik cihazın olmazsa olmaz parçalarından. Zaman zaman yarı iletken olarak bahsettiğimiz bu parçalar, evinizdeki bilgisayarınızdan garajınızdaki otomobile kadar pek çok cihazın içerisinde bulunuyor. Covid dönemi yüzünden üretimin aksaması ve tüketimin de artması sebebiyle küresel bir çip krizi ortaya çıktı. Peki bu yarı iletken çip krizi ne zaman bitecek? Çip krizi nedir? 

İngiliz otomobil üreticisi Jaguar Land Rover (JLR), devam eden küresel yarı iletken sıkıntısı durumunun 2022 mali yılın ikinci yarısında kademeli olarak düzelmeye başlayacağını umuyor. Bu arada Tata Motors’a ait şirket, kıtlığın operasyonları üzerindeki etkisini sınırlamak için adımlar atmaya devam edecek.

Tedarik kısıtlamaları devam ederken, şirket daha yüksek marjlı araçların üretimine öncelik vermek ve maliyetleri yakından yönetmek gibi hafifletici önlemler almaya devam edecek. Otomobil üreticisi ara raporunda, “İleriye bakıldığında, yarı iletkenlerin arz sıkıntısı dinamik ve tahmin edilmesi zor olmaya devam ediyor. Ancak JLR, 2022 mali yılının ikinci yarısından itibaren kademeli bir toparlanma görmeyi bekliyor.” dedi.

Jaguar Land Rover, tedarikçileriyle yakın çalışarak gelecekteki görünürlüğünü ve araçları için yarı iletken tedariki üzerindeki kontrolünü artırmak için önlemler alıyor.

 

Otomobil üreticisi ara raporunda, yarı iletkenlerin arz sıkıntısı nedeniyle çoğu pazarda binek otomobil endüstrisi hacimlerinin kısıtlı olmaya devam ettiğini de belirtti. Bununla birlikte, 125.000 adeti aşan rekor siparişleri olan ürünlerine yönelik talebin güçlü olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Bunun güçlü bir toparlanmayı desteklemesi gerektiğini umuyor.

Jaguar Land Rover, FVÖK (faiz ve vergi öncesi kazanç) marjının ve serbest nakit akışının (yeniden yapılandırma maliyetlerinden önce) mali yılın ikinci yarısında pozitife dönmesini bekliyor. Şirketin toplam perakende satışları, yarı iletken kıtlığının bir sonucu olarak yıllık yüzde 18,4 düşüşle 92.710 adet olarak gerçekleşti. Perakende satışları da Kuzey Amerika, Çin, Avrupa ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere çoğu bölgede yıllık bazda daha düşüktü.

Ayrıca, 16.725 adetlik perakende satış yapan yeni Land Rover Defender dışında tüm modellerinin perakende satışlarının yıllık bazda daha düşük olduğunu ve bu sayede çeyrekte en çok satan modeli olduğunu kaydetti.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us