Yakıt kullanımını azaltmak için Ford’un ipuçları

İster hatchback, ister SUV, ister bakkie kullanın, yakıt tüketimi ve düzenli artış oranı, aylık harcamaları hesaplarken kesinlikle aklınıza gelecek.

Ford Güney Afrika’nın ürün pazarlama müdürü Dale Reid, “Yakıt tasarrufunu yalnızca şehir içi yolculuklar için geçerli olarak düşünme eğilimindeyiz” dedi. “Ancak, birçok müşterimiz Ranger ve Everest gibi 4×4 araçlarını daha maceralı bir yaşam tarzı için kullanıyor, burada yakıt pompaları arasındaki mesafeler şehir içi yolculuklara kıyasla çok daha uzun. Ekstra arazi ekipmanı veya bu araçların çekme için gerekli olabileceği gerçeği, yakıt ekonomisine daha da güçlü bir vurgu yapıyor.”

Ford, macera ya da eğlence amaçlı seyahatlerini kısmak zorunda kalmadan yakıttan tasarruf etmek için okuyuculara aşağıdaki ipuçlarını sunuyor.

Yakıt açısından verimli bir motor seçin
Ford, her biri sınıfında lider yakıt tüketimi sunan çeşitli motor türevleri sunar; Ranger, 6,8 lt/100km yakıt endeksi döndüren 2.0 litrelik tek turbo ile donatılmıştır.

Kilo senin düşmanın
Taşıdığınız ağırlığı azaltmak kesinlikle yakıt tüketimini artıracaktır. Elli kilogram daha az ağırlık, yakıt tüketimini %2’ye kadar artırabilir. Portbagajınızı gerçekten kullanmıyorsanız, çıkarın ve saklayın.

Mantıklı sürün
Agresif hızlanma ve frenleme yakıt açısından oldukça verimsiz olabilir. Gaza ve frenlere nazik davranın ve daha uzun mesafelerde hız sabitleyiciyi devreye alın.

Hız önemlidir
Çok basit: Ne kadar hızlı giderseniz o kadar fazla yakıt kullanırsınız. Yaklaşık 80 km/s hıza kadar, bir araçta rüzgar direncinin üstesinden gelmek için gereken enerji minimumdur.

İşte size değerli bir ipucu: Aracınızın gerçek zamanlı yakıt ekonomisi okuması varsa, bunu farklı hızlarda ne kadar yakıt kullandığınıza dair bir fikir edinmek için kullanabilirsiniz. Bu da aracınızın tatlı noktasını bulmanıza yardımcı olur. Bu, mümkün olan en düşük devirlerde en üst viteste olmaya eşit olabilir.

Konuşan lastikler
Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol edin ve OEM’in talimatlarına uyun. Aşırı şişirme tutuşu azaltacak ve aşınmayı artıracaktır. Düşük enflasyon yuvarlanma direncini artıracak ve yakıt tüketimini artıracaktır. Agresif sırt desenleri arazide tutuşu iyileştirebilir, ancak aynı zamanda yakıt tüketimini de artıracaktır. Arızalı tekerlek ayarı da yakıt tüketimini artıracaktır, bu nedenle her 10.000 kilometrede bir kontrol edin.

Servis ciddi
Hiçbir şey düzenli servis gibi optimum performansı geçemez. Ford, “Arızalı bir oksijen sensörünü onarmak yakıt verimliliğini %40’a kadar artırabilir” dedi. “Benzer şekilde, yanlış motor yağı kullanmak yakıt tüketimini %2’ye kadar etkileyebilir.”

Seyahatlerinizi birleştirin
Bir liste yapın, gezilerinizi planlayın veya birleştirin.

Hava durumu ipuçları
Daha sıcak hava muhtemelen klimanızı kullanmanızı gerektirecek ve bu da daha fazla güç ve dolayısıyla daha fazla yakıt gerektirecektir. Klimayı kısa yolculuklarda ve şehir içinde kullanmak yakıt tüketiminizi %25’e varan oranlarda artırabilir. “Ancak, camlar aşağıdayken sürüşün sürtünmeyi artırdığını, bu da motorunuzun daha fazla çalışması gerektiği anlamına geldiğini unutmayın. Düşük hızlarda etki minimumdur, ancak hız yükseldikçe artar, bu nedenle air con’u otoyol hızlarında kullanın.”

Soğuk hava ipuçları
Soğuk bir arabayı çalıştırmak ve ısıtıcı açıkken rölantide çalışmasına izin vermek gereksiz yakıt yakacaktır. Çalıştırma ve sürüş, ısıtıcının performansını iyileştirecek ve yakıt kullanımını azaltacaktır.

Bir cevap yazın

Contact Us