Volvo hisseleri borsada değerleniyor

İsveçli otomobil şirketi Volvo, piyasaya çıkışının ilk saatlerinde hisselerinin artmasının ardından şimdi 22 milyar dolardan (16 milyar sterlin) fazla değere sahip. Çin firması Geely’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu Volvo, Cuma günü Stockholm borsasında şirketin bir bölümünde hisse teklif etti. Hisseler Cuma günü 53 İsveç kronundan 65 krona yükseldi. Volvo hisseleri borsada değerleniyor.

Volvo CEO’su Hakan Samuelsson, şamandıradan elde edilen fonların 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olma hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi.

ABD otomotiv devi Ford, 2010 yılında Volvo’yu Geely’ye 1.8 milyar dolara sattı ve bu, Gothenburg merkezli markanın SUV’ların popülerlik dalgasını sürerken kaderini değiştirmesine yardımcı oldu. Geely, halka arzdan sonra otomobil üreticisinin en büyük tek hissedarı olmaya devam edecek.

Bay Samuelsson Cuma günü yaptığı açıklamada, “Sektörümüz değişiyor ve bu dönüşüme öncülük etmek için çalışıyoruz. Bu nedenle Volvo Cars’ın 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmek için iddialı bir stratejisi var.”

CMC Markets analisti Michael Hewson şunları söyledi: “Volvo’nun beklenenden daha güçlü ilk ticaret günü, şirketin elektrikli araç planı için iyi bir yatırımcı talebi olduğunu gösterdi. “Bununla birlikte, ilk değerleme, büyük ölçüde küresel yarı iletken kıtlığına ilişkin endişeler nedeniyle tahminlerin alt ucundaydı.”

Tesla ile karşılaştırıldığında önemsiz görünse bile oldukça iyi, Volvo hisseleri borsada değerleniyor.”

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us