Volkswagen Santana emekliye ayrılıyor

Çin pazarındaki yaklaşık kırk başarılı yılın ardından, Volkswagen Santana’nın emekliye ayrılmak üzere olduğu bildiriliyor. Sızan belgeler ve kaynak gösterilen raporlar Volkswagen Santana modelinin bir daha çıkmayacak olduğunu kanıtlıyor.

Volkswagen Santana ilk olarak 1983’te Çin’de, Almanya’dan tedarik edilen CKD kitlerinden bir araya getirilen sadece 100 araçlık bir test serisiyle üretildi. Düzenli üretim 1985 yılında başladı. Eylül 1986 gibi erken bir tarihte, ülkede 10.000’inci Santana üretildi. Hızlıca limuzin ve taksiler arasında popüler bir araca dönüştü. Eski Volkswagen grubu patronu Carl H. Hahn şunları söyledi: “İlk yıl 1.700 Santana sattık. Bu bize yüzde 40’lık bir pazar payı vermişti!”

Devam eden on yıl boyunca, Volkswagen ve yerel ortağının ana görevi, Santana’nın üretimini tamamen yerelleştirmekti. 1995 yılında, otomobilin bileşenlerinin neredeyse yüzde 90’ı Çin’de yapıldı . O yıl, büyük ölçüde revize edilmiş Santana 2000 ortaya çıktı.

Volkswagen Santana

2004 yılında, yine önemli ölçüde yenilenen Santana 3000 ve onu uzun versiyon Santana Vista üretildi. Orijinal versiyon 2010 yılına kadar üretimde kaldı. 2013’te tamamen yeni bir gelişme, ardından 2015’te Gran Santana adlı bir hatchback geldi.

Şu anda model, doğudaki Yizheng şehrinde VW ve SAIC Motors’a ait bir fabrikada monte ediliyor. Tesisin yıllık 224.400 adet üretim kapasitesi var, ancak müşteri beğenilerindeki sedanlardan SUV’lara geçiş, üretimi haklı çıkarmak için yeterli talep olmadığı anlamına geliyor. Volkswagen, Santana’nın sonunu doğrudan doğrulamadı ancak sedanların Çin’de artık eskisi kadar popüler olmadığını itiraf etti .

Şirket, Reuters’e e-postayla gönderilen bir açıklamada “Müşteri tercihleri ​​yavaş yavaş ICE (içten yanmalı) çentik modellerinden BEV (pilli elektrikli araçlar) ve SUV modellerine kayıyor” dedi.

Santana, 1990’larda ülkenin ekonomik büyümesiyle eş anlamlı hale geldiğinden, markanın son birkaç on yılda Çin’deki en önemli modeli olarak kabul ediliyor. 1980’lerin ortalarında Çin’de piyasaya sürülmesinden bu yana, Wolfsburg merkezli otomobil üreticisi orada altı milyondan fazla Santana sattı.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us