Volkswagen engelli raporu ile araç alımı

Volkswagen’den engelli raporu ile ehliyet almak isteyenler için ÖTV, MTV vergisi, araç fiyatları ve engelli ehliyeti bilgileri… Volkswagen’den engelli raporu ile ehliyet almak isteyenler için tüm bilgiler haberde.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Muafiyeti Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli bir mal üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Engel oranı %40 ve üzerinde olan tüketiciler, engellilik durumlarını T.C. Kimlik Kartlarına işleterek engelli aylığı alabilir ve vergi indirimlerinden faydalanabilir. Engelli bireyler de ÖTV indiriminden faydalanarak bir Volkswagen sahibi olabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Muafiyeti Nedir?
Araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), araç türü, yaşı ve silindir hacmi gibi değişkenlere göre hesaplanan bir vergidir. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken bu vergi, bulunulan ilin vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilmektedir. Ancak bu vergi için de engellilere özel istisnalar yer almaktadır.

ÖTV Muafiyetine Uygun Modeller

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’den muaf şekilde satın alınabilecek olan otomobillerin motor silindir hacmine bakılmaksızın, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve diğer her türlü vergiler dahil bedellerinin ₺330.800’nin altında olması gerekmektedir.

ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi

Polo fiyatları:

Polo 1.0 80 PS Manuel Trendline ₺119.492,00
Polo 1.0 TSI 95 PS Manuel Comfortline ₺135.535,00
Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Comfortline ₺150.748,00
Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Highline ₺163.579,00

Golf fiyatları:

Golf 1,0 TSI 110 PS Manuel Impression ₺151.535,00
Golf 1,0 eTSI 110 PS DSG Life ₺184.482,00

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

1 Ocak 2016’ya kadar engelli sürücülere H sınıfı sürücü belgesi verilirken, bu tarihten itibaren A ve B sınıfı, engelli ibareli ehliyetler sunulmaya başlamıştır. B Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın 18, A Sınıfı ehliyet almak için yaşınızın en az 20 olması, Avrupa standartlarına göre eğer A sınıfı ehliyet alacaksanız daha öncesindeki 2 yıl A2 ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu raporu tam teşekküllü devlet hastanelerinde verilebilmektedir. Kamu hastaneleri, engelli sağlık raporu verebilmeleri için belirli aralıklar ile güncellenmekte ve rapor verebilme haklarına sahip olmaktadırlar. Engelli Sağlık Kurulu raporu için başvuruyu mutlaka engelli bireyin kendisi, velisi veya vasisi yapmalıdır. Bu rapor belirlenmiş olan kamu hastanelerinden ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Volkswagen’in engelli bireylere sunduğu fırsatlar ve daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

Bir cevap yazın

Contact Us