Toyota’dan hidrojen destekli otomobil atılımı

Toyota’nın elektrikli otomobilleri geciktirdiği yönündeki haberlerin ardından firmanın hamlesi belli oldu. Toyota hidrojen destekli otomobillerin gelecek olduğuna inanıyor.

Toyota dünya genelinde fosil yakıt ve elektrik gücünü aynı anda kullanan hibrid araçlarla yakaladığı büyük başarının verdiği güçle uzun zamandır arge çalışmalarını yürüttüğü hidrojen ve elektrik hibrid teknolojisini kullanan otomobilleri piyasaya sürüyor. Elektrikli otomobil teknolojileri pil teknolojisini geliştirmeye odaklanırken Toyota ise hidrojen ile güçlendirilmiş elektrikli otomobillerin yakın gelecek olduğuna inanıyor, üstelik Honda ve BMW gibi diğer hidrojen yatırımı yapan şirketlerin projelerini sonlandırmalarına rağmen.

Bilindiği üzere Toyota yetkilileri Washington’a seyahat edip, elektrikli otomobillere yapılan yatırımın benzin-elektrik ve hidrojen-elektrik gibi hibrid araçlara odaklanmasını istemişti.

Çin ve Avrupa’nın tümüyle elektrik teknolojisini kullanan otomobillere geçiş yapacağını duyurmaları üzerine Toyota bu konuda harekete geçti. Şirket daha önce 2025 yılına kadar 15 adet tümüyle elektrikli otomobil modeli duyuracağını bildirmişti ancak rakibi Audi, Ford, Hyundai, Jaguar, Porsche, Volvo ve Volkswagen bugün en az bir model tümüyle elektrikli otomobil modelini zaten satışa sundu.

TOYOTA LOBİCİLİK FAALİYETLERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU 

Toyota, Joe Biden’ın Amerika genelinde 500.000 elektrikli otomobil şarj istasyonu yapılacağını duyurması üzerine hybridlerin bu geçişten önceki önemini anlatmak üzere harekete geçti. Toyota hidrojen teknolojisi kullanan hibrid otomobillerin lobicilik yüzünden atlanmak istediğini savundu. Toyota avukatları gerekçe olarak diğer şirketlerin kendileri gibi hidrojen teknolojilerine yatırım yapmadığını ve henüz yeterince verimli olmayan elektrikli otomobil teknolojilerine lobicilik faaliyetleri ile geçilmeye çalışıldığını savundu.

Toyota pil teknolojisi yeterince verimli hale gelene kadar hibrid sistemlerin kullanılmasının çok daha verimli olacağını savunuyor.

Bir cevap yazın

Contact Us