Toyota pandemi ortasında rekor kar bildirdi

Toyota, çarşamba günü, mali yılın ilk çeyreğinde 8,2 milyar dolarlık rekor bir kâr bildirdi ve Japon otomobil üreticisinin koronavirüs pandemisinin ortasında bile direncinin altını çizdi.

Toyota Motor Corp.’un nisan-haziran karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre beş kattan fazla arttı.

Çeyreklik satışlar, önceki yıla göre %73 artarak 73 milyar dolara yükseldi ve Prius hibrit ve Lexus lüks modellerinin üreticisi için bir rekor.

Toyota’ya göre, devam eden yarı iletken kıtlığı ve artan malzeme maliyetleri gibi endişeler devam etti.

Toyota’nın Mart 2022’ye kadar tüm mali yıl için 21 milyar dolar kar ve küresel perakende satışlarda 9,6 milyon araçla tahminlerini değiştirmediğini söylemesinin nedeni bu tür endişelerdi.

Bu, Mart 2021’de sona eren mali yılda Toyota’nın sattığı yaklaşık 9,1 milyon araçtan yükseldi. Daihatsu ve Hino grup şirketlerinin satışlarını da hesaba katan Toyota, önceki mali yılda 9,9 milyon araçtan 10,55 milyon araç satmayı bekliyor.

Toyota, artı tarafta, azalan seyahat ve çevrimiçi toplantılara geçiş gibi değişiklikler nedeniyle pandemi sırasında bazı maliyetlerin düştüğünü söyledi.

Toyota’ya göre, araç satış tahminleri, üretimi kısıtlayan parça kıtlığı nedeniyle zarar gördü; bu, bu tür sorunlar çözüldüğünde, araç satışlarının Toyota’ya göre tahminleri geçebileceği anlamına geliyor.

Döviz kurlarının etkisi, Toyota’nın ABD, Avrupa, Japonya ve Asya’nın geri kalanı dahil olmak üzere tüm bölgelerde büyüyen işletme gelirine 1,3 milyar dolar ekledi.

Pandemi bazı küresel işletmelerde satışları ve talebi düşürürken, Toyota kükreyerek geri dönüyor gibi görünüyor. Otomobil endüstrisini etkileyen küresel yarı iletken sıkıntısı ve COVID-19’un etkileri gibi belirsizlikler devam ediyor.

Bir cevap yazın

Contact Us