Toyota, jeotermal enerji ile üretilen hidrojeni kullanmak için anlaştı

Toyota, hidrojenli yarış arabası ve üretim ekipmanlarında, jeotermal enerjiden üretilen hidrojeni kullanmak için Obayashi ile ortaklık kurdu.

Toyota Motor Corporation’ın geçtiğimiz hafta sonu Autopolis’te gerçekleşen beş saatlik Super Taikyu Yarışı’nda hidrojenle çalışan bir motorla donatılmış bir aracında, jeotermal enerji kullanma planlarını bildirdi. Hidrojen motoru, Toyota’nın karbonsuz bir mobilite toplumu gerçekleştirme çabalarının bir parçası olarak geliştiriliyor.

Büyük inşaat şirketi Obayashi ile birlikte şirket, jeotermal enerjiyle üretilen hidrojeni Japonya’nın Kyushu kentinde yerel olarak uygulamayı planlıyor.

Obayashi, Japonya’da ilk kez jeotermal güç kullanarak entegre yeşil hidrojen üretimi ve bu yeşil hidrojenin çeşitli müşterilere tedarik edilmesi için bir tanıtım projesi yürütüyor. Ayrıca Toyota’nın hidrojen motoru Corolla için jeotermal güç kullanılarak üretilen yeşil hidrojen sağlıyor.

Tesis inşaatı Ağustos 2020’de başladı. Hidrojen tedarik kapasitesi yaklaşık 10Nm3/saat’tir. Obayashi Corporation, Kyushu’daki Oita Eyaletindeki Kokonoe kasabasındaki hidrojen tesisini, suyu hidrojen üretmek üzere ayrıştırmak için jeotermal enerji kullanarak kurdu. Hidrojen, forkliftlerde yakıt hücreleri ile kullanılmak üzere Kyushu’daki Fukuoka vilayetindeki Toyota fabrikasına tedarik edilecek.

Şirket, Oita’da düzenlenen Autopolis yarışında hidrojen motoruyla donatılmış bir araç için hidrojeni yakıt olarak kullandı.

Bir yanıt yazın

Contact Us