TOGG’un piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Türkiye elektrikli otomobil üreticisi Togg, ülkenin ilk elektrikli otomobilinin seri üretiminin başlayacağı tarihi açıkladı. İlk model 500 kilometreye kadar menzile sahip bir SUV ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde seri üretime girecek.

Şirket CEO’su Gürcan Karakaş, Gebze’deki gazetecilere şirketin planları hakkında konuştu. Rapora göre araç, biri “batılı” ve diğeri “daha doğulu tatlar” için olmak üzere iki tasarım seçeneğiyle sunulacak. İlk etapta sadece Türkiye’de satılacak. Almanya ve Avrupa’daki satışlar, pazarın lansmanından bir buçuk yıl sonrasına kadar planlanmadı. Geçen yılın ağustos ayında, Almanya’da satışlar Türkiye’de planlı piyasaya sunulmasına paralel başlayacağı söyleniyordu.

Karakaş, “Aracımızı en başından akıllı bir cihaz olarak tasarladık ve internete taşıyoruz” dedi. Teknolojilerin yarısından fazlasının yerel ortaklarla geliştirildiğini de sözlerine ekledi. Alman şirketleri de işin içinde. Togg’un yıl sonuna kadar 800’den fazla kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Şu anda bir satış konsepti üzerinde çalışılıyor.

Bu arada, Gemlik’te yılda 175.000 araç kapasiteli bir fabrika inşa ediliyor. On yılın sonuna kadar elektrikli platformda beş model gerçekleştirilecek. SUV’u bir sedan ve bir emlak arabası ve daha sonra daha büyük bir SUV ve bir minibüs takip edecek. Togg’un genel merkezi de ileri bir tarihte Bursa yakınlarındaki liman kentine taşınacak.

Togg, Çinli şirket Farasis Energy tarafından Bitterfeld’deki (Saksonya-Anhalt) planlanan fabrikadan tedarik edilen elektrikli araç için hücrelere sahip olmak istiyor. Karakaş’a göre, ortak girişimin temeli tamamlanmak üzere. Son zamanlarda, fabrika için Çin takvimi hakkında şüpheler ortaya çıktı. Basında çıkan haberlere göre , Almanya’daki operasyon muhtemelen 2024’e kadar ertelenebilir – Farasis müşterisi Daimler gibi, Togg’a o zamana kadar Çin Farasis tesislerinden hücreler tedarik edilecek.

Ancak Farasis, Togg’un yalnızca hücre tedarikçisi değil, aynı zamanda pillerin montajı için de bir ortaktır. Farasis şu anda Bursa’da Togg fabrikasının yakınında bir akü montaj tesisi kuruyor. Elektirikli 16 GWh kapasiteli Togg’s’a analog üretime başlayacağını Çinli firmadan öğrenmişti. Gelecekte tesis sadece Türk elektrikli otomobil üreticisine değil, diğer müşterilere de tedarik sağlayacak.

Automobilwoche’den alınan bilgiye göre, Türkiye’de de bir şarj ağının inşası planlanıyor. Önümüzdeki yıllarda hızlı şarj cihazları dahil toplam 4000 şarj istasyonu inşa edilecek.

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önemli ölçüde desteklendi. Karakaş’a göre proje için toplam üç milyar avro ayrıldı. Diğerlerinin yanı sıra cep telefonu uzmanı Turkcell, holding Anadolu Grubu ve ticari araç üreticisi BMC de projede yer alıyor.

Bir cevap yazın

Contact Us