Ford Cougar'a Genel Bakış


#1
Ford Cougar bir olan coupé üretilen ve 1998 ve 2002 yılları arasında Avrupa pazarında satılan ve 2002 için 1999 Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan Merkür Cougar . Otomobil ilk olarak üçüncü nesil Prob olarak tasarlanmıştı , ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde mevcut olan üç coupe'nin rasyonelleştirilmesinden sonra , Prob ismi Cougar lehine bırakıldı. Bu bir spor coupé / liftback örneğidir .

Tarihçe

Cougar oldu Ford'un başarılı fakat uzun devamsızlık aynı damarda, Avrupa'da bir spor coupé yeniden gündeme getirme ikinci girişim Capri ilk girişim yapılmış olan - Mazda MX-6 bazlı Probe. Capri dayalı olmuştu gibi Cortina , Cougar dayanıyordu büyük aile arabası zamanda, mevcut Mondeo .

Aralık 1998'de Avrupa'da satışa sunuldu , kısmen yeni ve tartışmalı New Edge stilinden dolayı, daha sonra Ford serisinin çoğuna uygulanan net bir stil nedeniyle incelemeleri karışık hale getirdi. Ünlü öncülünün aksine, Capri, Cougar satışları, modelin bir "sürücü arabası" olarak iyi rapor edilmesine rağmen hiçbir zaman hızlı olmadı.

(Dolaylı) selefi gibi, Ford Probe, 1998 Cougar Amerika Birleşik Devletleri'nde satıldı ve inşa edildi . Avrupa'da ve Birleşik Krallık'ta satılmak üzere olan otomobiller, otomobillerin Avrupa şartnamesi aydınlatmasının kurulu olduğu Ford'un Köln fabrikasında tamamlandı , Ford rozetleri uygulandı (ve İngiltere ve Avustralya otomobilleri için RHD'ye dönüştürüldü ); Amerika Birleşik Devletleri'nde, farklı markalara sahipti, bu durumda Mercury Cougar olarak markalanırken, Avrupa ve Avustralya'da Ford Cougar olarak biliniyordu.

Birleşik Krallık'ta, Ford at, Temmuz 1998 yılında arabasını meydana İngiltere Grand Prix , Silverstone'da . Televizyon reklamlarında Dennis Hopper'ın sürdüğü Gümüş Model , Easy Rider filmindeki görünümüyle öne çıkıyor . Aynı zamanda, Steppenwolf 1968’den hit oldu, “Born To Be Wild” oynadı, çünkü bu filmde ve aynı sahnede reklam yeniden yaratıldı.

Cougar, Ağustos 2002'de İngiltere'deki ölümünden 18 ay sonra, Şubat 2001'de Avrupa pazarından emekli oldu. İlk iki yıllık üretimden sonra, Birleşik Krallık'ta yalnızca 12.000 adet satıldığı bildirildi. Ekim 1999’da Avustralya’da yayımlanan Cougar, sadece isteğe bağlı 2.5 litrelik 24 valfli Duratec V6 ile geldi ve Mart 2004’e kadar devam etti.

fordCouger.jpg
 

Latest posts

Top