Citroén Xantia'ya Genel Bakış

#1
Citroën Xantia "Zan-ti-a" olarak telaffuz, bir olan büyük bir aile arabası ( D Fransız otomobil tarafından üretilen) Citroën ve Daniel Abramson tarafından tasarlanan Bertone . Aralık 1992’de basına sunulan otomobil, 1992 ve 2001 yılları arasında, 1997’nin sonunda bir facelift ile üretildi. Citroën, dokuz yıllık üretimi sırasında 1,2 milyon Xantias sattı.

Üretim Ocak 2001 yılında sona erdiğinde, İran 'ın SAIPA Xantia üretimine başladı. İran üretimi Eylül 2010'da sona erdi. Ancak Fransa'daki üretim, onsekiz ay boyunca C5 ile üst üste gelen Ekim 2002'ye kadar devam etti . Adı "Xantia" türetilmiştir Xanthos içinde "sarı" ya da "altın" anlamına gelen Yunanca dilinde .

Tarihçe

Xantia, daha önceki Citroën BX'in yerini aldı (hem küçük hem de büyük aile otomobili segmentlerini barındıran) ve bu modelin yüksek popülaritesini korudu, ancak Ford Mondeo gibi rakipleriyle daha fazla rekabet edebilmek için arabayı ana akım haline getirdi , Nissan Primera , Rover 600 , Toyota Carina E ve Opel Vectra / Vauxhall Cavalier . Araba, Kasım 1992’den Ekim 2002’de Fransa’da inşa edildi;

Citroën’in iki yıl önce tanıtılan Citroën ZX’in verdiği resepsiyondan öğrendiğini ve çağdaş gazeteciler tarafından geleneksel Citroën yetkinliği olmadığı için mühendislik ve tasarım konusunda eleştirildiğini işaret etti. Citroën, Xantia'daki bu endişeleri ele aldı.

Xantia ayrıca eski DS'nin öncülüğünü yaptığı geleneksel Citroën hidropnömatik süspansiyon sistemini de kullandı . Başlangıçta sadece hatchback ( notchback ) (Berline) olarak mevcuttu, ancak Heuliez tarafından yaptırılan emlak ( istasyon vagonu ) (Break) sürümü Eylül 1995'te ortaya çıktı.

Inline PSA Grubu politikası, Peugeot 406 , iki yıl sonra başlatılan Xantia aynı floorpan, çekirdek yapısını ve motorlarını kullandı. Hidractive süspansiyon sistemi taşınmadı ve 406 daha geleneksel bir yay süspansiyonu kullandı.

Birleşik Krallık'ta satışlar güçlüydü ve Ford Mondeo ya da Vauxhall Vectra gibi hiçbir zaman İngiliz favorilerinin hacmiyle eşleşemese de , araba Citroën’in Birleşik Krallık’taki ticari otomobil pazarında güçlü bir yer edinmesine yardımcı oldu. .

citroenxantiia.jpg
 

Son mesajlar

Üst