Tesla, 12 otomobil üreticisinden yardım istedi

ABD oto güvenlik düzenleyicisi salı günü yaptığı açıklamada, Tesla araçlarının Autopilot gibi gelişmiş sürücü yardım sistemlerini kullanırken acil durum araçlarına çarpmasını içeren kazalarla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak 12 büyük otomobil üreticisinden yardım istediğini söyledi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) General Motors Co, Toyota Motor Corp, Ford Motor Co, Volkswagen AG’ye mektuplar gönderdi.

Ağustos ayında, NHTSA, acil durum araçlarıyla 12 çarpışmadan sonra Tesla sürücü yardım sistemi Autopilot’a resmi bir güvenlik soruşturması açtı. Soruşturma, 2014 ve 2021 yılları arasında inşa edilen 765.000 ABD Tesla aracını kapsıyor.

Tesla’nın Otomatik Pilotu, bazı sürüş görevlerini yerine getiriyor ve sürücülerin ellerini uzun süre direksiyondan uzak tutmasına olanak tanıyor. Tesla, Autopilot’un araçların şeritlerinde otomatik olarak yönlendirilmesini, hızlanmasını ve fren yapmasını sağladığını söylüyor.

Ajans, 12 otomobil üreticisinden, “çarpışmanın başlamasından hemen önce 30 saniye başlayan süre boyunca herhangi bir zamanda” gelişmiş bir sürücü yardım sisteminin devreye girdiği herhangi bir kazayı listelemelerini istedi.

Mektuplar ayrıca, sürücülerin dikkat etmesini ve sürücülerin meşgul olup olmadığını nasıl algıladıklarını sağlayan sürücü yardım sistemleri hakkında ayrıntılar istiyor. NHTSA, bazı otomobil üreticilerine yanıt vermeleri için 3 Kasım’a, diğerlerine ise 17 Kasım’a kadar süre verdi.

NHTSA ayrıca otomobil üreticilerine “ilk müdahale / kolluk kuvvetleri araçlarının varlığını tespit etme ve bunlara yanıt verme stratejilerini” detaylandırıyor.

31 Ağustos’ta NHTSA, Tesla’ya soruşturmasının bir parçası olarak 22 Ekim’e kadar cevaplaması gereken çok sayıda soru içeren 11 sayfalık bir mektup gönderdi. NHTSA, 12 kazada 17 yaralanma ve bir ölüm raporlarının olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında, NHTSA ayrıca, 26 Temmuz’da New York’ta meydana gelen ve 52 yaşındaki bir adamın, aracına patlak bir lastik tamir etmeye çalışırken bir Tesla’nın çarptığı ölümcül bir kazayı da araştırdığını doğruladı.

 

Bir yanıt yazın

Contact Us