Tam otonom bir Tesla fiyatı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, araçları için uzun zamandır beklenen “tam otonom” yazılımının ücretini açıkladı. İşte detaylar…

Elon Musk‘ın CEO’luk görevini üstlendiği elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bir süredir yeni bir abonelik sistemi üzerine çalışıyordu. Otonom sürüş üzerine olduğu bilinen bu abonelik sistemi gelişmiş bir yazılımı taban alıyor. Şirket yaptığı açıklamada “gelişmiş sürücü destek paketi” adını verdiği bir paket duyurdu.

Destek paketi şerit değiştirme ve park asistanı gibi özellikler barındırıyor. 199 dolar ücreti bulunan bu hizmet sayesinde şirket, araç satışlarının yanında düzenli gelir yaratmayı da hedefliyor. Ancak Tesla’nın bu noktada bir uyarısı var.

Sistem tam otonom olarak geçse de sürücünün kontrolü bırakmaması söyleniyor. Anlayacağınız teknolojiye kendimizi tam olarak emanet edebilmiş değiliz. Şimdilik sadece ABD’nin bazı eyaletlerinde kullanabilecek üyelik sisteminin kullanıcılardan nasıl tepki göreceği merak ediliyor.

Firmanın satışa çıkan son aracı Tesla Model S olmuştu Model S Plaid, 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor. Araç için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise 4 saniye seviyesinde yer alıyor.

Bu değerler dört kişilik bir sedan otomobil için akıl almaz seviyede yer alıyor. Bu arada daha önce de aktarmıştı. Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir geri adım geldi.

Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak. Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.

Bir cevap yazın

Contact Us