Stellantis’in üretimini çip krizi vurdu

Otomotiv dünyasında son devrin endişeli düşü haline gelen global çip krizinin tesirleri sürüyor. Fiat, Peugeot, Citroen ve Opel üzere markaları tek çatı altında toplayan Stellantis, üretim tarafında külfetli günler yaşıyor.

Gelen haberlere nazaran Stellantis, yarı iletken tedariğindeki problemler nedeniyle Avrupa, ABD ve Kanada’daki birtakım fabrikalarda üretime orta verdi. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta Fransa’daki Rennes ve Sochaux tesisleriyle Almanya’daki Eisenach tesislerinde üretim durdu. Öte yandan Rennes fabrikasında makinelerin bu hafta da kapalı kalacağı tabir edildi.

Stellantis’in İtalya’daki Sevel fabrikası da çip krizi nedeniyle üretime bir hafta boyunca orta verdi. Kümenin Avrupa’daki en büyük hafif ticari araç üretim tesisi olan fabrikada Fiat, Peugeot ve Citroen modelleri üretiliyor. 7 bine yakın çalışanı olan fabrikada olağan kurallarda günde yaklaşık 1200 adet ticari araç üretimi yapılıyor. Üretimi yapılan modeller ise Fiat Ducato, Peugeot Boxer ve Citroen Jumper.

Krizden yalnızca Stellantis’in Avrupa’daki üretimi etkilenmiyor. Buna nazaran Chrysler’ın ABD ve Kanada’da bulunan iki üretim tesisi bir hafta boyunca kapalı kalacak. 7 binin üzerinde çalışanı bulunan ABD’deki fabrikada Ram 1500 modeli üretiliyor. Bunun yanı sıra ABD’de Jeep Cherokee üretimi yapılan tesis de bir hafta üretimi durduracak. Ayrıyeten Dodge Challenger ve Charger üzere modeller de kesintiden etkilenecek.

Tedarik sorunu nedeniyle pek çok üretici, hatta ülkeler alarma geçmiş durumda. Toyota, çip krizi nedeniyle bir aylık üretiminin yüzde 40 oranında düşeceğini duyurmuştu. Volkswagen ise farklı olarak Brezilya’da multimedya sistemi bulunmayan modeller satmaya başladı. Uzmanlara nazaran 2022 yılı da çip krizinden bahsettiğimiz bir yıl olacak.

 

Bir cevap yazın

Contact Us