Skoda’nın elektrikli ralli otomobiliyle tanışın

Skoda ile Avusturya merkezli Kreisel Electric’i bir araya getiren elektrikli ralli otomobili projesi, motor sporlarının geleceğine selam gönderiyor. Elektrik gücünün hayatımızın her türlü ulaşım ağında kendisini hiç olmadığı kadar hissettirdiği sürecin kapsama alanı artmaya devam ediyor.

Motor sporları tarafında Formula E ile önemli bir kulvarın açıldığı rekabette, ralli organizasyonlarını da artık daha sıkça ön planda görmeye başlayacağız. Motor sporları geçmişinin 120. yaşını kutlayan Skoda da, RE-X1 Kreisel adını verdiği elektrikli ralli otomobiliyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Çekyalı üreticinin Avusturya merkezli Kreisel Electric ile bir araya gelerek hayata geçirdiği otomobilin temelleri ise Fabia Rally2 projesine dayanıyor.

Skoda gelecek planını duyurdu; 2030 hedefi kapsamında en az üç elektrikli model yolda Skoda RE-X1 Kreisel, geleneksel modele göre önemli teknik avantaj barındırıyor Markanın motor sporlar departmanı tarafından son nesile taşıyan Fabia Rally2’nin merkezde olduğu RE-X1 Kreisel, tahmin edebileceğimiz gibi altyapıda bir dönüşümü beraberinde getiriyor.

Geleneksel motor ve şanzıman ünitelerinin yerini alan elektrik kombinasyonuna ortaya standart ralli otomobilinin çok üzerinde değerlerde çıkartıldığını görüyoruz. Batarya tarafında 52,5 kWh’lik ünitenin konumlandırıldığı modelin elektrik motoru ise 354 PS güç ve 600 Nm tork üretiyor.

1,6 litrelik turbo motorlu standart ralli modelinde bu rakamların güç bazında 291 PS, tork bazında ise 425 Nm olduğunu hatırlamakta fayda var. Şu aşamada hala bir konsept niteliği taşıyan RE-X1 Kreisel, rallinin geleceğiyle ilgili bizi bekleyen senaryonun güçlü mesajları arasında.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. Detaylı bilgi için http://www.log.com.tr/yasal-uyari-ve-kullanim-sartlari

Bir cevap yazın

Contact Us