Skoda Octavia ve Toyota Corolla karşılaştırması

C segmenti araba satın almak istiyorsanız ama karar veremiyorsunuz. İki farklı markanın iki modelini sizler için karşılaştırdık. İşte Toyota Corolla ile Skoda Octavia karşılaştırması…

Araba fiyatları bilindiği üzere Türkiye’de çok yüksek. Geçtiğimiz günlerde gelen ÖTV indirimiyle bazı araçlarda indirim oldu. Ancak bu kez de ikinci el piyasasındaki arabaların fiyatları yukarıda kaldı. Piyasadaki dengesizlikleri göz ardı edecek olursak yine de araba almak için iyi bir zamanlama olabilir.

C segmenti bir araba arıyorsanız ama aklınızda bir model yoksa, sizler için Skoda Octavia 1.5 e-Tec Premium DSG ile 2021 Toyota Corolla 1.5 Dream Multidrive S karşılaştırması yaptık. İşte iki aracın birbirinden farklı özellikleri…

FİYATLAR

Skoda Octavia: 374.600 TL

Toyota Corolla: 262.100 TL

GENEL ÖZELLİKLER

İki aracın gövdesi Sedan, segmenti C, kapı sayısı 4 ve benzinli. Bu noktada herhangi bir farklılık bulunmuyor. Ancak derine inildikçe iki model arasındaki net farklılıklar da göze çarpmaya başlıyor. Vites tipi her iki model için de otomatik.

MOTOR ÖZELLİKLERİ

Corolla’nın silindir hacmi 1490 cc olurken Octavia 1498 cc silindir hacmine sahip. Besleme tiplerinde de farklılıklar bulunuyor. Corolla atmosferik besleme tipine sahipken, Octavia turbo besleme tipine sahip. Her iki modelde de silindir adetleri 4.

ARABALARIN PERFORMANS ÖZELLİKLERİ

İşte en büyük farklılık bu kısımda karşımıza çıkıyor. Azami devir Corolla’da 6000 olurken Octavia’da 5600. Beygir gücü Corolla’da 123 hp, Octavia’da 150 hp. Maksimum hızda da 230 km/s ile Octavia, 190 km/s hızı olan Corolla’yı geride bırakıyor. 0’dan 100 kilometre hızlanma saniyesine bakarsak Octavia’da 8.5 saniye sürerken, Corolla 12.1 saniyede çıkıyor.

ORTALAMA YAKIT TÜKETİMİ

Corolla’nın yakıt türü benzinken, Octavia’nın yakıt türü hibrit. Octavia’nın yakıt deposu 48 litre hacme sahipken, Corolla 50 litre hacme sahip. Octavia’nın şehir içi yakıt tüketimi 5.8 litre, şehir dışı ortalama tüketimi 3.9 litre olurken Corolla’da şehir içi ortalama tüketim 7.1 litre olurken şehir dışı ortalama tüketim de 5 litre oluyor.

SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ

İki modelde de hız sabitleme, yokuş kalkış desteği ve ABS fren sistemi mevcut. Bu kategorideki tek fark Corolla’da EBD özelliğinin de bulunması.

Kaynak: haberciniz.biz

Bir cevap yazın

Contact Us