Sıfır araba aldı, hayatının şokunu yaşadı

İstanbul’da bir sürücü 1 milyon TL değerinde lüks sıfır araba aldı, hayatının şokunu yaşadı. O araç seyir halindeyken, motoru bir anda durdu. Sürücü ölüm riski atlattı. Bayi aracı kabul etmezken, mahkeme ise araç ayıplı dedi.

İstanbul’da bir kişi 2017 model 1 milyon TL değerinde lüks bir otomobil aldı. Aracı yaklaşık bir yıl kullandı. Sürücü aracıyla son olarak uzun yola çıktı. Garanti süresi devam eden aracın sahibi bayiye aracın motorunda problem olduğunu söyledi. Bayi ise araç sahibine aracın arızasının kullanıcı hatasından kaynaklandığını belirtti. CNN Türk’ün haberine göre; otomobil sahibi mahkemeye başvurdu. Aynı model ve aynı yıl üretilen lüks otomobil bu kez de Kırklareli yolu üzerinde seyir halindeyken yolda kaldı. Akıllara o yıl üretilen araçlarda problem mi var sorusu geldi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İstanbul Sultangazi’de arkadaşına ait otomobili satın alan H. S., satış işlemleri öncesi bir ekspertiz firmasına götürdü. Ekspertiz firmasında otomobilin herhangi bir kusuru bulunmadığına dair rapor verildiği iddia edildi. Ancak S’nin otomobili Sakarya’ya giderken yolda kaldı. Çekici ile otomobili bir oto tamircisine götüren S., hayatının şokunu yaşadı. Sağlam, ”Ekspertiz firmasında aracın herhangi bir hasarının bulunmadığı söylendi, hatta ‘Araba canavar gibi’ dediler. Şu an aracın 20 bin TL’ye yakın masrafı var” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Sultangazi’de esnaflık yapan H. S., yakın arkadaşının ağabeyine ait 2014 model otomobili geçtiğimiz ay satın almak istedi. Fiyatta anlaşan ikili, noter satış işlemleri öncesi otomobili Sanayi Sitesi’nde bulunan bir Ekspertiz firmasına götürdü. Burada iddiaya göre, otomobili inceleyen firma görevlileri herhangi bir kusurun bulunmadığına dair rapor tuttu.

“Bana ‘Araba Canavar Gibi‘ Dediler”

Yaşananları anlatan H. S, “Bir arkadaşımızla anlaşıp aracı satın aldım. İkimizde araçlardan çok iyi anlamadığımız için bir ekspertiz firmasına götürdük. Bize burada aracın herhangi bir hasarının bulunmadığı söylendi. Hatta ‘Araba canavar gibi’ dediler. Sadece aracın klima gazında bir sorun olduğunu söylediler. Bunun üzerine ben aracı satın alarak bütün bakımlarını yaptım. Klima gazını yaptırdığım oto tamirci ustası, aracın motor yaktığını bize söyledi. Bizde ekspertiz raporu olduğu için ustayı kâle almadık. Rapora güvendiğimiz için başka bir yere gösterme ihtiyacı duymadık. Ertesi gün yola çıktım ve maalesef yolda kaldım. Tamir için götürdüğümüz ustalar, aracın motor yaktığını ve bunun yeni bir sorun olmadığını söylediler. Maalesef ekspertiz firması bu sorunu görmemiş. Otomobili satın aldığım kişi ile de görüştüm.

Zaten o da benim gibi anlamadığı için ekspertiz firmasına gitmiştik. O da bunu öne sürerek ekspertiz firmasına gittiğimizi söylüyor. O da benim gibi mağdur oldu. Kendisi masrafı yarı yarıya karşılayalım diyor, ama ekspertiz firması hatasını kabul edip uzlaşmaya yanaşmıyor. Bana ‘Biz o an bakarız. Sizleri göndeririz’. Oysa doğru dürüst bakmış olsalardı ben bugün mağdur olmazdım. Ekspertiz firması ile ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Uzlaşmak istememize rağmen, ‘Bizim 50-60 tane avukatının var. 360 tane şubemiz var. Herhangi bir şey yapamazsınız. Gidin aracınızı kendiniz yapın’ diyorlar. Şu an aracın 20 bin TL’ye yakın masrafı var. Aracım şu anda oto tamircisinde, motoru ise serviste maddi ve manevi olarak zarara uğradım” dedi.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us