Segmentlere göre ortalama araba fiyatları

Araba fiyatlarının artış göstermesiyle birlikte araba almak isteyenler de sıkı bir araştırmaya girişti. Özellikle yaşanan çip krizinin de etkisiyle fiyatlar artış gösterirken önümüzdeki günlerde de atışın devam edeceği söyleniyor. İşte segmentlere göre araba fiyat aralıkları…

Genellikle araba alıcıları modeller üzerinden araba satın almaya daha yatkın olurken segmentten de epey uzak kalırlar. Türkiye’deki araba kullanıcılarının çoğunluğu segmentlere göre arabaların kategorilendirildiğinden habersizdir. Halbuki araba satın alırken bu sınıflandırmalar işinizi daha da kolaylaştıracaktır. İşte araba segmentleri ve ortalama fiyatlar:

A Segmenti araçlar ve fiyatlar

Bu segmentteki arabalar genellikle şehir içinde kullanılan ve pek de yer kaplamayan küçük model araçları kapsar. Şehir trafiği genelde sıkışık olduğundan dolayı bu segmentteki arabalar sıkıntı yaşamak istemeyenler için tercih edilir. Örneğin 2021 Fiat 500 A segmenti bir araçtır ve fiyatı da ortalama olarak 172.100 liradan 192.100 liraya göre donanım tercihinize göre değişir.

Ya da bir başka model olan Hyundai i10 da tercih edebileceğiniz kullanışlı arabalar arasında sayılabilir. Bu modelin donanım ve özelliklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte fiyat aralığı 153.450 lira ile 178.150 lira arasındadır. A segmentinde araba satın almak isterseniz yaklaşık olarak 150 bin ile 250 bin lira arasında bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekir.

B Segmenti araçlar ve fiyatlar

B segmenti araçlar küçük şehir araçları olarak geçer. Bu segmentte araba satın almak isteyenler çoğunlukla Ford Fiesta modelini tercih eder. Ford Fiesta’yı örnek gösterecek olursak şu anda güncel olarak satış fiyatı 203.550 liradır ve donanım seçeneğinize göre bu fiyat da değişkenlik gösterecektir. 2021 Peugeot 208 de B sınıfı araçlar arasında yer alır. Bu arabanın satış fiyatı da donanımlarına göre 202 bin lira ile 310 bin lira arasında değişkenlik gösterir. Bir başka model Citroen C3 ise 184 bin 500 liradan satışa sunuluyor. Ancak şu anda bir kampanya bulunduğu için indirimli alım gerçekleştirebilirsiniz.

Peugeot 208, Toyota Yaris, Skoda Fabia ve Clio gibi B Segmet Araçların Temmuz 2021 Satış Rakamları Peugeot 208, Toyota Yaris, Skoda Fabia ve Clio gibi B Segment Araçların Temmuz 2021 Satış Rakamları

Kredi almayı düşünüyorsanız Citroen için %1,64 faizle kredi alarak araba satın alımı yapabilirsiniz. Bunun için de Citroen’in kurumsal sayfasını ziyaret ederek sizler için yapılan kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. Ortalama olarak 180 bin ve 350 bin lira arasında değişen modeller sizi karşılayacaktır.

C Segmenti araçlar ve fiyatlar

C segmenti ilk iki segmente oranla daha fazla güç, rahatlık ve özellik sunar. Türkiye’de bu segmentte çok fazla araç tercih ediliyor. Genellikle aile aracı olarak bilinen bu araçların fiyatları ilk iki segmente göre daha pahalı oluyor. C segmentinde bu yılın başından beri en çok satan modeller; Egea, Corolla ve Megane oldu. Fiat Egea’nın fiyatlarını verecek olursak, Yeni Egea Cross modelleri 182.900 liradan başlıyor ve donanımlara göre artış gösterebiliyor. Sedan isterseniz 159.900, Hatchback 176.900 ve Statian Wagon ise 219.900 liradan satışa çıkıyor. Bu segmentte de ortalama olarak fiyatlar hemen hemen ilk segmentlerle aynı, fakat araç içi paketlerle birlikte fiyatlar daha yukarı çıkıyor.

D Segmenti araçlar ve fiyatlar

D segmenti arabalar, teknolojinin araca daha fazla entegre olduğu modeller olarak biliniyor. Yüksek konfor ve güç bekleyen müşteriler bu segmentten alışveriş yapmayı tercih ederken, ülkemizde de D segmenti çok satılıyor. Örneğin bu segmentte bulunan 2021 Volkswagen Passat bu yılın en çok satan araçlarından biri oldu. Fiyatı ise 439.900 lira ile 658.500 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Skoda Superb’nin fiyatı 419.900 lira ile 849 bin 900 lira arasında değişiyor. Ortalama olarak bu segmentteki araçların fiyatları 400 bin liradan başlıyor ve 900 bin liralara kadar çıkıyor.

Almak istediğiniz bütçeye göre taşıt kredilerini de değerlendirebilirsiniz. Örneğin 48 ay vade ile 180 bin liralık taşıt kredisi almak istiyorsanız Akbank’tan %1,63 faizle kredi çekebilirsiniz. Garanti Bankası da %1,69 faizle taşıt kredisini müşterilerinin kullanımına sunuyor.

Bir cevap yazın

Contact Us