Seat da çip kıtlığı nedeniyle üretimi durdurdu!

Volkswagen Grubu’nun İspanyol markası Seat, küresel yarı iletken tedarik darboğazı nedeniyle Barselona yakınlarındaki Martorell tesisinde otomobil montajını kısmen durdurdu.

Markadan yapılan açıklamada, tesisin 2 numaralı montaj hattını çip olmadığı için iki gün boyunca devre dışı bıraktığı belirtildi.

Yaz tatili nedeniyle genellikle Ağustos ayında fabrikasını kapatan Seat, yılın ilk yarısındaki üretim açığını kapatmak için bir istisna yaparak fabrikayı bu ay açmıştı.

Ancak çiplerin kıtlığı, sonunda iki gün boyunca kısmi bir kapanmaya zorladı. Genel olarak, marka Ağustos ayında 8.000 otomobil üretti ve ilk yarıdaki açığı kısmen telafi etti.

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, çip kıtlığı nedeniyle son aylarda üretim hızını düşürmek zorunda kaldı.

Geçen yıl pandemi başladığında fabrikaları boşta çalıştırdıktan sonra, otomobil üreticileri artık küresel tedarik kesintileri arasında çip teslimatları için tüketici elektroniği endüstrisi ile rekabet ediyor.

VW, durumun yıl sonuna kadar iyileşmesini beklediğini ve cips sıkıntısı azalmasa da ikinci yarıdaki üretim eksikliklerini mümkün olduğunca kapatmayı hedeflediğini söylemişti.

Bu ayın başlarında, önde gelen otomotiv tedarikçisi Infineon, Haziran ayında Malezya’daki tesislerinden birinde üretimi askıya aldığını söyledi.

 

Bir cevap yazın

Contact Us