Porsche’den Formula 1 açıklaması

Porsche’den yapılan açıklamada önümüzdeki yıllarda değişecek Formula 1 kurallarının markanın bu spora girmesine olanak tanıyacağı belirtildi. Porsche’den Formula 1 açıklaması.

Emisyon kuralları gereğince ve sporun doğaya verdiği zararları minimuma indirmek amacıyla her yıl daha çevreci motorlar için kurallar getiren Formula 1 yetkilileri, takımlara motor için harcayabilecekleri para konusunda da limitler getiriyordu. 2026 yılından itibaren ise araçların motorlarında daha fazla elektrikle çalışacak parça koyulması planlanıyor.

Porsche’den Formula 1 açıklaması

Bu gelişmelerle beraber Volkswagen Grubu ve grup adına Porsche ve Audi’nin Formula 1’e giriş yapabileceği iddiaları ortaya atılmıştı. Bu iddialar hakkında konuşan Porsche’nin motorsporları başkan yardımcısı Thomas Laudenbach, “Formula 1’e girmeyi düşündüğümüz bir sır değil. Bunun için FIA ile de görüştüğümüz de sır değil.” diyerek Formula 1’e olan ilgilerini açıkladı.

Formula 1’de geleceğe dair çok önemli ve doğru adımlar atıldığına inandığını belirten Laudenbach, “Elektrik motorları ile ilgili adım atılması çok iyi. Formula 1’de tamamen elektrikli araçların olamayacağının farkındayız ama bu adımların atılması çok önemli.” dedi.

Volkswagen Grubunun daha önce de Formula 1’de yer alma ihtimali konuşulsa da şu anda kullanılan V6 motorların çok pahalı ve komplike motor olması sebebi ile bu adımı atmadıkları yazılmıştı.

Olası bir geçiş durumunda Porsche ya da Audi’nin halihazırda 10 takımdan olan Williams’taki üretici Mercedes veya Sauber’in motor sağlayıcısı Alfa Romeo yerine gelebileceği iddia ediliyor.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us