Porsche, tedarikçilerinin “çevreci” olmasını istiyor

Porsche, 2030 yılına kadar dünya üzerinden karbon ayak izini silmek isteyen markalar arasında. Bu sebeple tesislerinde ve fabrikalarında çeşitli değişimler yapan üretici, aynı şeyi tedarikçilerinden de bekliyor. Markanın açıklamalarına göre şu sıralarda Porsche’nin emisyon rakamlarının yüzde 20’si, bu tedarikçilerden geliyor. 2030 yılına kadar ise bu rakam yüzde 40’a kadar çıkabilir.

Bu sebeple kendisine hizmet eden 1.300’den fazla tedarikçiye “çevreci üretim” çağrısı yaptı Porsche. Özellikle Porsche parçaları üretirken bu hususa dikkat etmeleri gerektiğini belirten üretici, emisyon salınımı yapan tedarikçileri ile uzun vadeli kontratlar imzalamayacağını da resmen duyurdu.

“Batarya üreticilerimiz 2020 yılından beri tamamen yeşil üretim yapıyor. Bu sebeple planlamalarımızdaki bir diğer önemli adımı atma zamanımız geldi: Tedarikçilerimizin tamamından, bize ait ürünler üretirken yenilenebilir enerji kullanmalarını istiyoruz. Bu sayede CO2 salınımlarımızı en aza indireceğiz.”

Bu sözler, Porsche’nin Yönetim Kurulu’ndan Uwe-Karsten Stadter’a ait.

Stuttgart çevresinde bu projenin ilk adımlarını atmaya başlayan üretici, kendi tesislerinde 2019 yılından beri tamamen çevreci üretim yapıyor. Hatta Porsche Taycan’ın üretiminde karbon ayak izi sıfıra indirilmiş durumda. Amiral gemisi 911’in üretim bandı ise 2020 yılından beri doğa ile barışık.

Porsche’nin elindeki gücü kullanarak tedarikçileri çevreci üretime itmeye çalışıyor olması ilginç fakat beklenmedik bir hareket değil. Sonuçta bu markaları EV üretimi yapmaya zorlayan da Avrupa Birliği’nin kuralları olmuştu.

Bir cevap yazın

Contact Us