Peugeot’nun model isimleri neden 8 ile bitiyor?

Peugeot marka modellerin isimlerinin hepsinin 8 rakamı ile bittiğini hiç fark ettiniz mi? Nedenini açıklıyoruz!

Rifter, Traveller ve ticari araçlar hariç, Peugeot’nun mevcut seri otomobillerinin tümü 8 ile biten isimlere sahiptir. Nedenini anlamak için 1929’a, Peugeot 201’in gelişine geri dönmemiz gerekiyor. Bu model, Peugeot markasının model isimlendirmesini ilk kez başlatıyordu ve merkezi bir sıfır etrafında üç sayıyı konumlandırıyordu.

İlk sayı (2) modelin kategorisini, son sayı (1) ise nesli belirtir. Peugeot 201 daha sonra 202 ile değiştirilecek, sonra 203, ardından 204, 205, 206, 207, ardından 208 I… Ve bunun yerini 208 II alacak!

Gördüğünüz gibi, bu bariz numaralandırmanın tarihi 2010’ların başında daha karmaşık hale geldi: Aslında, Peugeot 308 yenilenmek üzereydi, ancak “309” adı zaten 1980 yıllarında kullanılmıştı. Peugeot markası kendini bir çıkmazda buldu: “310” diye adlandırmak artık mantıklı olmayacağından, önemli bir seçim yapmak zorundaydı.

O zaman Peugeot, nesiller boyunca aynı ismi koruyacak modellerinin kötü şöhretinden yararlanmak için numarasının son rakamını “8” olarak “dondurmaya” karar verdi . Ayrıca, zaman içinde modellerinin isimlerini koruyan rakiplerinin çoğunluğu karşısında, bu terminolojinin anlaşılmasıyla ilgili herhangi bir karışıklığı giderme fırsatı doğurdu.

Bu seçim aynı zamanda 8 sayısının Çin’de şans ve başarı ile eşanlamlı bir uğur tılsımı olması gerçeğinden de kaynaklanmaktadır. İşte Peugeot’nun Asya pazarını fethetmek için ele geçirmek istediği ek bir fırsat.

 

Bir cevap yazın

Contact Us