Peugeot 308 Hybrid’in satışa çıkacağı tarih belli oldu

Kendi segmentinin en yakışıklısı ve tasarımı ile dikkatleri üzerine toplayan yeni elektrikli Peugeot 308, yakın zamanda satışa sunulacak.

Peugeot, şimdiye kadar yeni 308’in elektrikli bir versiyonunun gelişini hiçbir zaman onaylamamıştı ama olmayacağını da söylememişti. Peugeot Ürün Direktörü Jerôme Micheron ile yapılan bir röportaja dayanarak, 2023’te tamamen elektrikli bir 308’in satışa sunulacağını bildirdi. Bu sürüm Peugeot’nun mevcut adlandırma stratejisine göre e-308 olarak adlandırılacak.

Yeni Peugeot 308, yeni DS 4 ve bu yıl piyasaya sürülecek yeni Opel Astra gibi, EMP2 platformunun daha da geliştirilmesine dayanıyor. Bu EMP2 platformu diğer birçok Stellantis ürününden zaten biliniyor, ancak yeni nesil C segmenterlerinin yarısından fazlası revize edildi.

“E-versiyonlar 208 ve 2008’i sınıflarında en çok satan modeller arasına alıyor. Satılan her on araçtan biri zaten tamamen elektrikli ve bu sayı gün geçtikçe artıyor.

Peugeot 208 ve Peugeot 2008’de pazar liderliğini ele geçiren Fransız markanın 308’den beklentisi de Volkswagen Golf 8’i tahtından indirmesi yönünde.

Peugeot 3.nesil 308 Fransız markanın en yeni tasarım modeline göre ele alındığı için çok daha modern bir yüze sahip.

Tasarımında kaput dik ve uzun tasarlanan modelin far grubunda ise 508’den esinlendiği açıkça görünmekte. 3 boyutlu LED far grubu yeni Peugeot ızgarası ile bütünlük oluşturarak çok dikkat çekiyor.

Omuz ve bel çizgileri belirginleştirilen modelin ön kısmındaki aslan logusu çok dikkat çekiyor. Aslan logosunun arkasında ise sürüş asistanlarının kullandığı radar sistemini barındırıyor.

İç mekânda ise direksiyon arkasında iki adet 10 inç ekran sizi karşılıyor. Sağ tarafınızda ise dokunmatik multimedya ekranı sizi karşılıyor. Sanal düğmeler monitöre entegre edilmiş ve dilediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz.

Aklımıza takılan diğer soru ise Peugeot 308’in elektrikli seçeneği hangi platform üzerine inşa edilecek? Burada iki ana etken öne çıkıyor. Yeni Citroen C4 modeline de ev sahipliği yapan ve temel olarak B sınıfı modellerde kullanılan EMP1 platformu mu yoksa Peugeot’nun 308’i daha premium kılmak isteyeceği yeni bir platform mu?

Tahminler, elektrikli Peugeot 308 seçeneğinin e-VMP ismi verilen ve standart modele temel oluşturan EMP2 platformun, EV’lere göre ayarlanmış versiyonunun kullanılacağı yönünde görünüyor. Yeni jenerasyon 3008’de kullanılacak olan bu platform, gayet tabii elektrikli 308 modelinde de görev yapabilir.

Bu e-308 zaten dört gözle bekleniyor. Peugeot’dan elektrikli bir C segmentler için neden “2 yıl daha” beklememiz gerektiğine gelince, sebebin pil olduğu söyleniyor. Pil şüphesiz temel neden. Peugeot şu anda 50 kWh bataryaya sahip. Şüphesiz e-308 için daha büyük bir batarya ihtiyacı olacak.

Peugeot’nun ana grubu olan Stellantis’in 2023’te 60 ila 100 kWh pile sahip e-VMP platformuyla gelmesi tesadüf olmayacak. Bu nedenle, e-308’in tamamen yeni bir platformda pazara girecek.

Kaynak: Can Genç – teknolojioku.com

Bir cevap yazın

Contact Us