Otomobil fuarlarında yeni konsept

Otomobil fuarları yeni konsept arıyor. Frankfurt Fuarı bu yıl Münih’te sokak festivali havasında kapılarını açmaya hazırlanırken, İstanbul Autoshow hibrite geçiyor.

Geçmişi neredeyse 100 yıl öncesine dayanan uluslararası otomobil fuarlarında başlayan kan kaybı, pandemiyle birlikte zirveye ulaştı. Avrupa’nın en önemli otomobil etkinliklerinden olan Paris, Frankfurt, Cenevre fuarları dışında Asya ve Amerika kıtalarındaki Tokyo, Detroit gibi önemli fuarlar da kapılarını kapattı. Şimdi organizatörler fuarların formatlarını değiştirip, azalan ilgiyi tekrar canlandırmak için yeni formüller arıyor.

FRANKFURT ARTIK YOK

Global ölçekte sektörün en büyük fuarlarından olan Frankfurt, asırlık bir geleneğin de temsilcisi. Almanya Otomotiv Endüstrisi Derneği (VDA) tarafından 2019 yılına kadar iki yılda bir düzenlenen IAA (Uluslararası Otomobil Fuarı), bu alanda büyük bir değişimin öncülüğünü yapmaya hazırlanıyor. Köklü otomobil fuarı ilk kez 7-12 Eylül 2021 tarihleri arasında Münih’te ve yeni bir formatta gerçekleşecek.

30 ÜLKEDEN 500 FİRMA

Şansölye Angela Merkel’in düzenlenmesi için büyük çaba gösterip desteklediği belirtilen IAA Münih için, şehrin merkezinde büyük konserler de dahil çok sayıda etkinlik planlanıyor. Münih’te 30 ülkeden 500’den fazla üreticinin katılımı bekleniyor. Yaklaşan fuara şu anda katılımı kesinleşen firmalar arasında Audi, BMW, Daimler, Ford, VW, Porsche, Renault ve Hyundai grubu ile IBM ve Çinli Huawei gibi teknoloji şirketleri dikkat çekiyor. Opel dahil Stellantis grubu markaları, General Motors ve Toyota’nın yeni konsepte bir son dakika değişikliği olmazsa katılımı beklenmiyor.

AUTOSHOW HİBRİT OLDU

Uluslararası otomobil fuarlarındaki dönüşümden Autoshow Fuarı da etkilendi. Dört yıl aradan sonra dijital platformda geri dönen fuar bu yıl 14-26 Eylül tarihinde ‘Mobilite’ temasıyla otomotiv tutkunlarıyla buluşacak. Autoshow Mobility’de ziyaretçiler otomobillerin ve hafif ticari araçların yanı sıra ilk kez motosiklet ile scooterler’ı da online ortamda inceleme fırsatı bulacak. Organizasyonda katılımcı her marka, sanal gezinti için boyutlandırılmış özel stant alanını tasarlayıp, online tanıtımlar yapacak.

MÜNİH’İN GÖZDESİ MEGANE

IAA Münih Otomobil Fuarı’nda en çok yenilik sergileyen markalardan biri Renault ve Dacia olacak. Yeni Megane E-Tech Electric modelinin dünya prömiyeri fuarda gerçekleşecek. İkonik model R5 prototip olarak fuarda sergilenip, ‘Renault studiault’ adındaki yeni stant konsepti ilk kez Münih’te tanıtılacak. Dacia, tamamen yeni, çok yönlü 7 koltuklu aile otomobilinin örtüsünü ilk kez fuarda kaldırıp, yeni marka kimliğini de sergileyecek.

Bir cevap yazın

Contact Us