Nissan, yeni geri dönüşüm teknolojisi geliştiriyor

Japon otomobil üreticisi Nissan Motor, 2020’lerin ortalarını hedefleyen pratik uygulama ile elektrikli araçların (EV’ler) mıknatıslı motorlarında kullanılan yüksek saflıkta, nadir toprak metallerinin geri kazanılması için daha verimli ve daha az maliyetli bir süreci test etmeye başladı.

Demir dışı geri dönüşüm ve eritme konusundaki araştırmalarıyla tanınan Tokyo merkezli Waseda Üniversitesi ile işbirliği içinde çalışan süreç, motoru sökmeden, işlemin maliyetini yarıya indirmeden ve çevresel zararı azaltmadan nadir toprak bileşiklerini geri kazanan yeni bir geri dönüşüm teknolojisini içeriyor.

Çoğu EV, mıknatıs motorlarında kıt nadir toprak metalleri (neodimyum ve disprosyum) kullanır. Yeni metalurji prosesi, geri dönüştürülmüş bir rotorun 1400°C’lik bir fırında eritilmesini, sırasıyla demir oksit ve borat bazlı bir eritkenin eklenmesini, sırasıyla nadir toprak metallerinin oksitlenmesini ve elde edilen karışımların kolayca ayrılmasını sağlamayı içerir.

Nissan’ın Kıdemli Müdürü Kazuhiro Ogawa’ya göre testler, sürecin bir motorun nadir toprak elementlerinin %98’ini geri kazanabileceğini ve işlem süresini ve geri dönüşüm maliyetini yarıya indirdiğini gösterdi.

Ogawa, “Kaynaklar eşit olmayan bir şekilde dağıldığından, fiyatlar arz-talep dengesine bağlı olarak dalgalandığından ve madencilik ve eritme sürecinin ekosistemler üzerinde bir etkisi olduğundan, nadir toprak elementlerinin kullanımını azaltmak önemli bir zorluktur” dedi .

Waseda Üniversitesi ve Nissan, on yılın ortasına kadar süreç için pratik uygulama geliştirmek amacıyla büyük ölçekli tesislerde test etmeye devam edecek.

Hareket, şirket karbon nötrlüğü hedefine devam ederken iklim değişikliği, kaynak bağımlılığı, hava kalitesi ve su güvenliğini ele alan Nissan’ın Yeşil Programı 2022’nin ardından geldi.

 

Bir cevap yazın

Contact Us