Nissan Skyline GT-R rekor kırmaya devam ediyor!

Japonya’da bir Nissan Skyline GT-R R34, ilk fiyatının on katına müşteri buldu. Koleksiyonerlerin dikkatini çeken araç, fiyatıyla rekor kırdı!

Zaman zaman bazı markalar ikonik otomobiller üretir. Arzu nesneleri haline gelen bu araçların değerleri her geçen gün katlanarak artar. Yaşlandıkça ve sayıları azaldıkça kıymetlenen bu modeller, gün gelir yüz binlerce dolara alıcı bulur. Nissan Skyline GT-R da bu modellerden biri. 90’ların ikonik modeline paha biçilemiyor!

JAPON OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ ARASINDAKİ SESSİZ ANLAŞMA
90’lar Japonya’sı otomobil endüstrisi için merkez sayılırdı. Üretilen otomobiller üstün teknolojileri ve motorlarının dayanıklılıklarına rağmen üretim bandından potansiyellerinin altında güçlerle çıkıyorlardı. Bunun nedeni 80’lerde ölümlü kazaların artmasıyla üreticiler arasında resmi olmayan centilmenlik anlaşmasının imzalanmasıydı. Japonya genelinde otomobiller kasıtlı olarak 280 beygirin üzerinde üretilmiyordu.

Araçların düşük güçlerle satılmasının kazaları engelleyeceğini düşünen yetkililer bir şeyi unuttu, hız tutkusu. 90’ların başında otomobillerini deneyen hız tutkunları, araçların fabrika verilerinden çok daha yüksek potansiyele sahip olduğunu fark etti. Birkaç ufak iyileştirmeyle motorların güçleri yarı yarı artırılabiliyordu. ‘Cıvata sıksan beygir fışkırıyor!’ deyimi bu yıllardan geliyor.

Öyle ki alanında uzman bir usta ve kaliteli parçalarla aracınızın motor gücünü 5 katına kadar çıkarabiliyordunuz. 1000-1500 beygirlik motorlar modifiye tutkunları için sıradanlaşmaya başlamıştı bile. Hızlı gitmesin diye tasarlanan araçlar, zaman içerisinde adeta canavara dönüşmüşlerdi. Japon gençleri Fuji Dağı’nın yamaçlarında yarışmayı öğrendiler. Bunun sonucunda Japonya’daki hız tutkusu ve modifiye otomobillere olan ilgi her geçen gün arttı.

Üstelik bu tutku Hollywood tarafından da fark edildi. Japon otomobil kültürü hakkında pek çok film çekildi. Özellikle Hızlı ve Öfkeli serisi, bu otomobillerin Amerika’da da arzu nesnesi haline gelmesini sağladı. Toyota Supra, Honda NSX, Mitsubishi Lancer Evolution bu modellerden sadece bazıları.

JAPON MODİFİYE KÜLTÜRÜ VE HOLLYWOOD’UN SPOT IŞIKLARI

Nissan Skyline GT-R ise bu modellerin tepesinde bulunan otomobillerden biri. Özellikle Paul Walker‘ın Skyline’lara olan sevgisi pek çok otomobil sever tarafından unutulmazdı. Arka aks yönlendirme sistemi, gelişmiş sürüş destek ve bilgilendirme sistemleri ve RB26 DETT motorunun potansiyeli gibi pek çok etmen R34 GT-R’ı döneminin ötesinde bir otomobil yapıyordu. Tüm dünyayı saran modifiye çılgınlığı ve Hollywood’un spot ışıkları da eklenince GT-R’ın parlaması kaçılmaz oldu.

Günümüzde R34 GT-R fiyatları akıl almaz bir seviyeye çıkmış durumda. Amerika’daki gümrük yasaları sebebiyle sadece belli versiyonlardaki GT-R’lar ülkeye girebiliyor. Bu nedenle izni bulunan araçlar anında koleksiyoncuların radarına giriyor. Bu araçlardan iyi kondisyonda olanların fiyatları ise akıl sınırlarını zorluyor.

Haberimizin konusu olan otomobil ise bu araçlardan biri. Henüz 10 kilometredeki ‘Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec 2 Nür’, açık artırmada teklifleri kabul etti. Toplamda 1391 teklif sunulan otomobil, tamı tamına 550.000$ (60.500.001 Yen)’a alıcı buldu.

Belirtmemiz gerekiyor ki aynı otomobil 2002 yılında satışa çıktığında fiyatı sadece $55.000‘dı. Geçen 19 yılda değerini on katına çıkaran otomobil, hız tutkusu ve otomobil kültürünün günümüzdeki karşılığını gözler önüne seriyor adeta.

Önümüzdeki yıllarda Nissan Skyline GT-R piyasasını daha hareketli günler beklediği kesin. Ocak 2024’ten sonra Amerikalı otomobil severler Japonya’daki R34’leri satın alıp ülkelerinde kullanabilecekler. Arz-talep ilişkisi fiyatları artıracaktır. Şimdi Japonya’dan bir R34 almanın tam zamanı, birkaç yıl saklamak gerekse bile.

Bir cevap yazın

Contact Us