Nissan, sarhoş sürücüyü tespit etmek için bir teknoloji üretiyor

Nissan sarhoş bir sürücüyü tespit edebilmek için araç içi bir teknoloji geliştiriyor.

Nissan, sarhoş sürüşü algılayabilen, uyarı gönderebilen, emniyet kemerini sıkabilen ve sürücüyü arabayı durdurması için uyarabilen araç içi teknoloji geliştirdi.

Bu teknolojiyle sürücüye bakan bir kamera, sürücünün bilinç durumunu izler. Uyuşukluk algılarsa, bir uyarı tetiklenir ve sürücünün hemen dikkatini çekmek için emniyet kemeri sıkılır.

Vites topuzuna entegre edilmiş alkol sensörü, sürücünün avucundaki terden alkolü algılayabilir.

Algılanan alkol seviyesi önceden belirlenmiş eşiğin üzerindeyse, sistem otomatik olarak şanzımanı kilitleyerek aracı hareketsiz hale getirir. Otomobil üreticisi, otomobilin navigasyon sistemi aracılığıyla bir “sarhoş sürüş” sesli uyarısının da verildiğini söyledi.

Sürücüye bakan bir kamera, sürücünün bilinç durumunu izler. Uyuşukluk algılarsa, bir uyarı tetiklenir ve sürücünün hemen dikkatini çekmek için emniyet kemeri sıkılır.

Araç kabini içindeki havadaki alkolü algılamak için sürücü ve yolcu koltuklarına da alkol koku sensörleri yerleştirilmiştir.

Japon şirket, teknolojinin sürücünün dikkatinin dağıldığını ve aracın sürüş şeridinden çıktığını algılaması durumunda sesli ve mesaj uyarılarının da verildiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

Contact Us