Nissan, Avrupa’da 250.000 EV satışını kutladı

Şirket, yerel olarak üretilen Nissan LEAF ve e-NV200’ü sunuyor.

Nissan, orijinal Nissan LEAF’in piyasaya sürüldüğü 2011’den bu yana Avrupa’da 250.000 elektrikli araç satışıyla cesur bir dönüm noktası duyurdu.

Kümülatif sayı, 208.000’den fazla LEAF (birinci ve ikinci nesil) ile 2014’te piyasaya sürülen yaklaşık 42.000 Nissan e-NV200 orta boy kamyoneti (kargo kamyonetleri ve 5 veya 7 koltuklu yolcu versiyonu) içeriyor.

Nissan AMIEO Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Leon Dorssers şunları söyledi:

“Her parlak fikir bir kıvılcımla başlar. 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde modern EV’lerin doğuşunu ateşleyen Nissan LEAF, bugün de yenilikçi teknolojileri ve gelişmiş sıfır emisyonlu güç aktarma organlarını dünyanın dört bir yanındaki sürücülere sunmaya devam ediyor ve bu parlak fikri kitlesel bir pazar gerçeği haline getiriyor”.

Kurumsal Satışlar ve LCV Europe Direktörü Emmanuelle Serazin şunları söyledi:

“Nissan e-NV200, hafif ticari araç dünyasına elektrik devrimini getirdi; sürdürülebilirlik, pratiklik, kolaylık ve düşük sahip olma maliyetlerinin mükemmel dengesini sundu ve yakında gelecek yeni bir elektrikli Van ile elektrifikasyon stratejimizde yeni bir bölüm için sabırsızlanıyoruz.”

Japon markası, elektrikli araç segmentinde açık bir şekilde öncü. Ancak ilk hamleden sonra şirket zayıfladı ve artık EV’de ön planda değil. Bazıları, Nissan’ın artık ortalama otomobil üreticisinin gerisinde olduğunu söyleyebilir, çünkü diğer birçok yerleşik üretici yeni, özel platformlar üzerine inşa edilmiş birden fazla model piyasaya sürdü.

Nissan, tamamen elektrikli ve hibrit araçları içerecek yeni bir hamle ile toparlanmaya çalışıyor. 2023 yılına kadar elektrikli araçların payının %75’e çıkması bekleniyor.

Tamamen elektrikli Nissan Ariya, Avrupa’da 2022’nin ortalarına ertelendi. Ama Nissan’ın EV36Zero’ya yatırım yaptığı İngiltere’nin Sunderland kentinde üretilecek yeni, CMF-EV Tabanlı tamamen elektrikli bir crossover gibi iyi haberler de var.

Planın bir diğer unsuru, Fransa’nın Maubeuge kentinde üretilecek olan küçük bir elektrikli (ve geleneksel) minibüs. Yeni bir teaser, Nissan’ın Renault Kangoo Van E-TECH Electric versiyonunu gösterdi.

Nissan’ın oyuna geri dönüp dönmeyeceğini sadece zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

Contact Us