Mercedes’in araçlarında hareketli ekran dönemi

Son yıllarda araçlarının iç gövdesinde standart bir tasarım kullanan Mercedes, 2022 AMG SL Roadster da yeni bir ekran ile karşımıza çıktı.

Mobil cihazlar ile benzer şekilde son yıllarda araçlardaki bilgi – eğlence sistemlerinin ekranları da oldukça büyüdü. Büyük dokunmatik ekrana sahip otomobillerin sayısının her geçen gün artması ve tasarımsal açıdan birbirlerine oldukça benzemeleri nedeniyle farklılaşmak isteyen üreticiler bazı hamlelere hazırlanıyor. 2022 Mercedes AMG SL Roadster ile bu konuda dikkat çekici bir adım atıldı.

Mercedes-Benz, EQC’yi ABD’de satma planlarını iptal ettikten sonraki satışa çıkaracağı ilk elektrikli SUV modeli 2022 EQB’yi resmi olarak tanıttı.

2022 AMG SL ROADSTER TAMAMEN YENİ BİR EKRANLA GELİYOR

Mercedes’in son yıllarda piyasaya sürdüğü birçok araçta dokunmatik ekran, yine tamamen dijital olan hız göstergesi ile birleşik bir yapıda veya çok yakın bir şekilde karşımıza çıkıyor. Her iki ekran genellikle aynı hizada yer alırken, bu yeni araçta ekran gösterge panelinden çıkarıldı ve orta konsola yerleştirildi. Üstelik elektronik olarak yukarı ve aşağı doğru hareket edebiliyor.

Mercedes tarafından yapılan açıklamada, 11.9 inç büyüklüğündeki bu dokunmatik ekrana elektronik hareket mekanizması yerleştirilmesinin ana nedeninin, parlamalar ile mücadele etmek olduğu belirtildi. Yukarı aşağı doğru hareket ettirerek yolda seyir halindeyken ekranı en iyi şekilde görebileceğiniz konuma getirebiliyorsunuz.

Yeni AMG SL Roadster bilgi – eğlence sistemini bünyesinde barındıran bu ekranın yanı sıra diğer modellere kıyasla daha farklı bir dijital göstergeye de ev sahipliği yapıyor. Direksiyonun arkasında yer alan 12.3 inç büyüklüğündeki ekran, havacılıktan ilham alındığı belirtilen bir vizör içine yerleştirilmiş durumda.

Bunu daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, ekran diğer modellere kıyasla daha derinde yer alıyor. Bu sayede diğer ekran ile benzer şekilde parlamayla daha iyi bir şekilde mücadele ediliyor. Sürücü hız ve navigasyon gibi detayların görüntülendiği bu ekrandan gözünü ayırmadığı için parlamanın minimum olması şart.

Otomobillerde büyük ekrana geçiş yapılması tek başına yeterli değil. Ekranın en verimli şekilde kullanılabilmesi için yazılımların daha iyi hale getirilmesi gerekiyor. Bu yüzden Polestar’dan Ford’a kadar tüm otomobil üreticileri kendi çözümlerini geliştirirken, bir yandan da Google ve Apple gibi teknoloji devlerinin çözümlerine yöneliyor.

One thought on “Mercedes’in araçlarında hareketli ekran dönemi

Bir yanıt yazın

Contact Us