Mercedes-Benz’den ürküten tahmin

Mercedes-Benz CEO’su, çip krizinin gelecek yıl ortadan kalkmayabileceği uyarısında bulundu.

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler AG’nin CEO’su Ola Kallenius, küresel yarı iletken darlığının gelecek yıl ortadan kalkmayabileceği ve 2023 yılına kadar çözülemeyebileceği uyarısında bulundu.

Kallenius, bu hafta Münih’te düzenlenecek olan oto show öncesi basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Daimler kısa bir süre önce binek otomobil bölümü için yıllık satış tahminini düşürmüş ve teslimatın kayda değer bir artış yerine 2020 yılı seviyeleri yakınında gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Mercedes bu çeyrekte, son yıllarda çip testleri ve ambalajlama konusunda önemli bir merkez olan Malezya’daki fabrika kapamalarından olumsuz etkilendi. Infineon Technologies AG, NXP Semiconductors NV ve STMicroelectronics NV ülkede faaliyet gösteren üretim tesislerinin temel tedarikçileri arasında yer alıyor.

Kallenius, durumun dördüncü çeyrekte düzelmeye başlayabileceğine dair umutların olduğunu, ancak “yapısal” talep sorununun sektörleri 2022 yılında da etkilemesini beklediğini sözlerine ekledi. Toyota Motor Corp.’a çip tedarik eden Japon bir firma geçen ay benzer tahminde bulunarak, arz darlığının gelecek yılın tümünde sürebileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

Contact Us