‘McLaren, geçilmesi en zor araçlardan birisi’

Ferrari pilotu Carlos Sainz, eski takımı McLaren’ın pist üstündeki geçişin en zor olduğu araçlardan birisi olduğunu söyledi.

Sainz, son yarış Britanya GP’de uzun süre McLaren’dan Daniel Ricciardo’nun arkasında yer alsa da, daha hızlı görünmesine rağmen geçmeyi başaramadı.

Bunun dışında Sainz, bu sene birçok kez pist üstünde bir McLaren pilotu ile karşı karşıya geldiğinde geçiş yapmakta zorlanıyor.

Bu sene Mercedes güç ünitesine geçen McLaren, hem motorunun hem de aerodinamik yapısının yardımıyla düzlüklerde en hızlı araçlardan birisi oldu. Bu yüzden McLaren’ları geçmek kolay olmuyor.

Sainz, “Ne yazık ki bu sene birkaç defa McLaren arkasında sıkışıp geçiş yapamadım.”

“Onlar düzlükte çok güçlüler, güç kullanımları çok güçlü ve virajlardan çok iyi çıkıyorlar. Bu yüzden muhtemelen McLaren, geçişin en zor olduğu araçlardan birisi.” dedi.

Sainz, pit stopta çok zaman kaybettiği için Ricciardo’nun gerisinde kaldığı için hayal kırıklığı yaşadı. Ferrari mekanikerleri, Sainz’ın pit stopunda sol ön lastiği değiştirirken yaklaşık 10 sn kaybettiler.

Bu kaybın ardından Sainz, yarış sonuna kadar Ricciardo’nun arkasında takılı kalmaktan kurtulamadı.

Sainz, “Evet, ne yazık ki tüm yarış boyunca Ricciardo’nun bir adım gerisinde kaldım.”

“İlk başta orta lastiklerleydim. Ardından temiz turlarla çok güçlü performans göstererek geç pit stop yaptık ancak pit stopun yavaş olmasının ardından yine onun arkasına düşmek zorunda kaldım.”

“Sert lastiklerde onu geçmek daha da zorlaştı çünkü sert lastikler yüksek hızlı virajlarda kirli havanın yükünü alamıyor gibiydi. Bu yüzden çok fazla önden kaydım ve yüksek hızlı virajlarda ona yakın kalamadım.”

“DRS’ye rağmen onu geçmek için yeteri kadar yaklaşamadım.” dedi.

Bir cevap yazın

Contact Us