Mazda, MX-30’un rotary menzil uzatıcısını erteledi

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Mazda’nın rotary motora sahip 10 önemli modelini birlikte hatırlamıştık. O zaman da söylediğimiz gibi Japon marka, son zamanlarında spor otomobillerinde görev verdiği üniteyi 2022’nin ilk yarısında elektrikli MX-30 modeli için menzil uzatıcı olarak kullanacak.

Automotive News’a konuşan Mazda sözcüsü Masahiro Sakata, bu planın devam ettiğini ancak Japon üreticinin zaman çizelgesini ileriye taşıma niyetinde olduğunu belirtti.

Mazda’nın Kuzey Amerika kolu geçtiğimiz aylarda MX-30 modelinin rotary motoruyla birlikte yakın zamanda pazara sürüleceği söylenmişti ancak tarih verilmemişti. Bu da erteleme söylentilerini destekliyor.

Japon medyasında çıkan haberler ise rotary motorun daha büyük bataryalar gerektirmesi ve fiyatı çok yükseltmesi dolayısıyla Mazda’nın projeyi tamamen rafa kaldırdığı yönünde ancak markadan gelen açıklamalar şimdilik Wankel’in varlığını korumaya alıyor. Kaldı ki tamamen elektrikli modellere yetersiz kalınsa bile batarya boyutunun küçüleceği hibrit seçeneklerde rotary motor bir çözüm olabilir.

Automotive News, paylaştığı haberde 2022 ile 2025 arasında plug-in ve düz hibrit modellerin de rotary motorlardan destek alacağından bahsetmiş. Doğrudan tekerleğe güç aktarımında bulunmayacak olan Wankel üniteler, tıpkı Nissan’ın e-Power sistemi gibi elektrik motoruna güç üreten birer jeneratör görevi görecek.

Her ne kadar duyurulduğundan bu yana zaman zaman üzeri tozlansa da rotary motorun geri dönüş haberleri en azından henüz bir iptal ile karşı karşıya değil. RX modellerinde alıştığımız tarzda olmasa da bu üniteyi yollarda bir şekilde görmek kesinlikle keyifleri yerine getirecektir.

Bir cevap yazın

Contact Us