Mazda, ilk EV’si olan MX-30’u piyasaya sürdü

Japon otomobil üreticisi salı günü ilk elektrikli aracı olan MX-30’u 34 645 dolardan başlayan fiyatlarla tanıttı. 100 mil menzilli SUV, kompakt EV pazarına Chevy Bolt EUV, Volkswagen ID.4, Hyundai Kona EV ve Nissan Leaf gibi ABD rakiplerine karşı giriyor. Giriş seviyesi, yalnızca pille çalışan araçlar, benzer gazla çalışan SUV’lardan yaklaşık 10 000 dolar daha yüksek ve Tesla Model Y ve Ford Mustang Mach-E gibi premium, kompakt SUV’lardan yaklaşık 10 000 dolar daha düşük fiyatlı.

MX-30 ayrıca Mazda’nın elini diğer Asyalı üreticiler Toyota ve Hyundai gibi muhafazakar bir elektrifikasyon stratejisine yönlendirdi. Mazda, GM ve Volkswagen gibi diğer otomobil üreticileri yüksek riskli, yalnızca EV serilerine odaklanırken, çok çeşitli EV’ler, eklentiler oluşturduğunu söyledi. Mazda, uzun yolculuklar yapmak isteyen menzili sınırlı MX-30 sahipleri için gazla çalışan serisine bile erişim sunuyor.

Mazda MX-30, elektrikli araç alıcılarını cezbetmek için markanın gazla çalışan halesi olan MX-5 Miata spor otomobilinin “MX” takma adını benimsiyor. MX-5 gibi, MX-30 da düşük ağırlık merkezi ve ayarlanmış süspansiyon ile çevik yol tutuşu vaat ediyor.

Bir cevap yazın

Contact Us