Maruti Suzuki, Toyota ile hibrit otomobiller geliştiriyor

Büyük otomobil üreticisi Maruti Suzuki, yol kenarındaki altyapıdan gelen güç kaynağından bağımsız olarak hareket halindeyken şarj edilebilen hibrit elektrikli araçlar (HEV) geliştiriyor.

Tata Motors, Mahindra ve Hyundai gibi emsallerine kıyasla EV’leri benimsemede yavaş olan Delhi merkezli şirket, başka bir Japon ağır siklet Toyota ile HEV’ler üzerinde çalışıyor.

Maruti Suzuki Kurumsal Planlama ve Devlet İşleri Genel Müdürü Rahul Bharti, “Bazı elektrikli araçların ortak bir test programı var; bu prototipler, Toyota ile birlikte önümüzdeki aydan itibaren test edilecek. Kullanım alışkanlıkları vb. hakkında daha fazla tüketici geri bildirimi almayı planlıyoruz. Hindistan’da şarj altyapısı gelişene kadar kendi kendini şarj eden makinelere ihtiyacınız olacak, bu yüzden hibrit elektrikli araçlar kullanacağız.”

Kendi kendini şarj eden otomobillerde, bir içten yanmalı motor (ICE), ek bir güç kaynağı olan tekerlek dönüşünün yanı sıra akülere enerji sağlıyor. Piller araca güç sağladığından, böyle bir araç saf bir ICE arabadan daha yüksek kilometre performansı da sağlıyor.

Bharti, “Önümüzdeki 10-15 yıl için güçlü bir teknoloji ve çok fazla değeri var, harici şarj altyapısına bağımlı olmadan ölçeklenebilir ve emisyonlarda iyi bir azalma sağlıyor” dedi.

2020’de Avrupa’da Suzuki, Toyota Corolla arazisine dayandığından Toyota ile ortaklaşa geliştirilen hibrit bir elektrikli araç olan Swace’i piyasaya sürmüştü. 3,6 kW pil ve 1,8 litre benzinli motorun kombinasyonu, kendi kendini şarj eden Swace, litre başına 27 km yol kat eder.

Otomobil üreticileri, Hindistan’ın EV şarj ağının az gelişmiş olduğunu ve bu nedenle EV mobilitesine geçişte yavaş olmalarına neden olduğunu söylüyor. Maruti Suzuki ile birlikte Volkswagen, Renault, Nissan, Honda ve Kia gibi şirketlerin, öncelikle yüksek satın alma maliyeti ve yeterli şarj altyapısının olmaması nedeniyle EV’lere girme konusunda acil planları yok.

Bir yanıt yazın

Contact Us