Küresel çip kıtlığı ve yol açtığı zarar

Küresel çip kıtlığı zararı 180 milyar euro (210 milyar dolar) gelir kaybına neden olabilir. Koronavirüs pandemisinin başlaması ile birlikte ortaya çıkan çip kıtlığı büyük otomotiv markalarını tehdit etmeye başladı. Avrupa’nın en büyük iki otomobil üreticisi tarafından paylaşılan en son sonuçlara göre, başlangıçta otomobil endüstrisi patronları tarafından önemsiz görülen küresel yarı iletken çip sıkıntısı daha da kötüleşti ve Volkswagen ve Stellantis’e toplam 1,4 milyon araç üretim kaybına mal oldu.

Stellantis ve Volkswagen Perşembe günü, hem geleneksel hem de elektrikli otomobillerde çoklu sistemlerde ihtiyaç duyulan yarı iletken eksikliği nedeniyle Temmuz-Eylül aylarında yaklaşık 600.000 araç üretim açığı bildirdi.

Fiat-Chrysler ve Peugeot-Citroen’den oluşturulan Stellantis için sevkiyatlarda %27’lik bir düşüşe yol açtı.

Volkswagen’de müşteri teslimatlarındaki düşüş %24 (ancak işletme karı %12 düştü), GM’de yaklaşık %33 (kâr %41 düştü), Ford %27 (gelirler sadece %5 düştü) satış düşüşü gördü.

GM başkanı Mary Barra Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin yarı iletken kullanılabilirliğinde “biraz iyileşme” gördüğünü ve durumun “biraz değişken olmaya devam etmesine rağmen” 2022’nin ilk çeyreğinde daha fazla beklendiğini söyledi.

2022’nin ilk yarısında, “Yarı iletken sıkıntısının etkisini görmeye devam edeceğiz” dedi, ancak “yıl sonuna doğru daha iyi olacağını düşünüyoruz.”

Küresel çip kıtlığı zararı 7,7 milyon aracın üretimini engelleyebilir.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us