Kia elektrikli otomobil devrimi

Eylül ayında Hyundai, elektriğe (ve daha fazlasına) geçiş planlarını açıklayarak, 2035 yılına kadar ana dünya pazarlarında yalnızca sıfır emisyonlu modeller üretmeye hazır olduğunu ilan etti. Şimdi Güney Koreli grubun diğer markası Kia, aynı stratejiyi izlemeye ve gelecekteki bir karbon sıfırına odaklanmaya hazırlanıyor. Kia elektrikli otomobil devrimi gerçekleştirecek.

Tıpkı Hyundai gibi, Avrupa’daki tüm benzinli ve dizel motorlar 2035 yılına kadar yavaş yavaş veda edecek. Ticarileştirmeleri 2040 yılına kadar sadece bazı pazarlarda devam edecek, marka 2045 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etmeyi hedefliyor. Odak noktası yalnızca araç yelpazesini değil, tüm üretim döngüsünü kapsayacaktır.

Ayrıca, 2030 yılına kadar dünyadaki üretim tesislerinin çoğu sadece yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanacak, Güney Koreli tesisler ise 2040 yılına kadar “yeşil” enerjiye geçecek. Bu açıdan strateji şimdiden başlatılmış durumda.

Kia elektrikli otomobil devrimi

Önümüzdeki birkaç yıl içinde ürün yelpazesi o kadar genişleyecek ki, marka EV1 ve EV9 arasındaki sayıların modelin boyutuna uygun olacak şekilde sıralanacağını söyledi.

EV6, Mercedes EQA ve Volvo XC40 Recharge ile rekabet etmesi gereken orta büyüklükte bir crossover olan 2023’te piyasaya sürülebilir . 2024’te sıra, EV7 ve EV8 gibi daha küçük SUV’lerin katılabileceği EV9 üretimine gelecek. Kia’nın toplamda 2025 yılına kadar 11 yeni model piyasaya sürmesi bekleniyor .

Bu arabaların çoğu, Hyundai ile paylaşılan ve şimdiden EV6’ya ve “kuzeni” Ioniq 5’e hayat vermiş olan E-GMP platformunda doğacak. 58 kWh ve 77,4 kWh pilleri barındırıyor, ancak gelecekte daha büyük modeller için 100 kWh akümülatörler için de yer olabilir.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us