Jeep, Dodge, Alfa Romeo ve Maserati elektrikli stratejilerini açıkladı

Stellantis’in elektriğe geçişini duyurmasının ardından, Jeep, Dodge, Alfa Romeo ve Maserati, ulaşım elektrifikasyon stratejileri hakkında ayrıntılara girdi.

Stellantis resmen bütün dünyaya elektrikli araç dağıtmak için planlamaya yapmaya başladı. Yakın zamanda Stellantis CEO’su Carlos Tavares ve hissedarlarıyla yapılan bir görüşme sırasında bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklandı. İş insanı Jeep, Dodge, Alfa Romeo ve Maserati’nin elektrik stratejisini de açtı.

JEEP

Jeep için işler zaten oldukça netti. Yıl sonuna doğru Grand Cherokee ve Grand Cherokee L’nin 4xe plug-in hibrit versiyonunun yanı sıra Wagoneer ve Grand Wagonneer’ın elektrikli bir versiyonunun planlanmasına rağmen,  tamamen termik bir motordan yoksun ilk Jeep’i görmek için 2023’e kadar beklememiz gerekecek.

Her ihtimalde, bu model Wrangler Magneto olacak gibi. Bununla birlikte, üreticinin küçük SUV’larının, bu versiyonda diğer pazarlarda zaten mevcut olan Renegade ve Compass gibi plug-in hibrit varyantlarının ithalatı hakkında henüz hiçbir şey söylenmedi.

DODGE

Dodge elektrikli bir arabayı 2024 yılında portföyüne entegre edeceğini duyurmuştu.

Bay Tavares, Dodge’da V8 ısı motorlarının pazarlanması için bir bitiş tarihinden bahsetmedi. Bununla birlikte, elektrifikasyon yüksek performanslı Moparlara sızmaya başladığında, üreticinin yüksek deplasmanlı ısı motorları arzını sessizce azaltmaya başlayacağını varsaymak mantıklı olacaktır.

ALFA ROMEO VE MASERATİ

Stellantis’in hala bölgemizde sunduğu iki İtalyan lüks markası Alfa Romeo ve Maserati’ye gelince işler biraz daha belirsiz. iAlfa Romeo için Carlos Tavares gelecekte sunacakları elektrikli modeller hakkında ayrıntı vermek istemedi ancak CEO, üreticinin termik motordan tamamen kurtulmasının 2027 yılında olacağının garantisini veriyor.

Maserati’ye gelince, şirket hibrite geçmek yerine doğrudan elektriğe atlayacak. Bay Tavares, 2025’te tüm menzilinin elektrikli olacağını garanti ediyor. 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan yeni nesil GrandTurismo, otomobil üreticisinin benzinden uzaklaşan ilk modeli olacak.

Bir cevap yazın

Contact Us