İtalya, markalarını yasaktan muaf tutmak istiyor

İtalyan hükümeti, küçük partili süper otomobil yanmalı motorların kurtarılması gerektiğini savunarak AB ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Birkaç hafta önce California’daki Araba Haftası sırasında Lamborghini, Countach’ın 2.0 versiyonunu 2,6 milyon dolar fiyatla ortaya çıkardı.

Bu, İtalyan markasının tamamen elektrikli güç aktarma organlarına geçmeye hazır olduğu anlamına gelmiyor. Raging Bull’un Baş Teknoloji Sorumlusu Maurizio Reggiani, Pebble Beach Concours d’Elegance’ta Lamborghini’nin bir V12 motor kullanmaya devam etmesinin temel olduğuna inandığını söylemişti. Vatandaşlar da onu destekliyor: İtalya hükümeti, Lamborghini ve Ferrari gibi süper otomobil üreticilerinin, 2035 yılına kadar içten yanmalı motorların planlanan aşamalı olarak kaldırılmasından muaf tutulması için bir talepte bulundu.

LAMBORGHİNİ

İtalya’nın Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, Bloomberg TV ile İtalya’nın Cernobbio kentinde yaptığı röportajda emisyonları azaltma konusundaki kararlılığını yineledi. Bununla birlikte, hükümetin, sınırlı sayıda süper otomobil üreten otomobil üreticileri için yakıtla çalışan araçlar için bu kararı gevşetme olasılığına baktığını söyledi.

Bloomberg TV’ye verdiği demeçte , “Bu arabalar çok özel teknolojilere sahip ve geçiş için pillere ihtiyaçları var” dedi. “Önemli bir adım, İtalya’nın yüksek performanslı piller üretmede özerkleşmesi. Bu nedenle İtalya’da piller için çok büyük ölçekli bir üretim tesisi kurmak için giga fabrika programını başlatıyoruz.”

Lamborghini, 2025 yılına kadar CO2’yi yüzde 50 azaltma taahhüdünü belirtti, ancak tüm işaretler plug-in hibritlere odaklanıldığını gösteriyor. Ufukta tamamen elektrikli bir model var.

Ferrari EV planları konusunda temkinli ancak ilk tamamen elektrikli modeli için 2025’i hedeflediği bildiriliyor. Bu arada, Purosangue SUV büyük olasılıkla gelecek yıl gazla çalışan bir motorla piyasaya sürülecek.

Bir cevap yazın

Contact Us