İkinci elde hareketlilik bekleniyor

Aşılama sürecinin hızlanması, sıfır araç fiyatlarının çip krizi nedeniyle aşırı yükselmesi ve Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle ikinci el araç piyasasında canlanma bekleniyor. İkinci elde sıfır araçların aksine dizel araçların daha fazla rağbet görmesi dikkat çekiyor.

1 Temmuz 2021 itibariyle koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen kısıtlamaların kalkması ile gözler ikinci el otomotiv piyasasına çevrildi. Yaz aylarının gelmesi ve bayram öncesi kısıtlamaların kalkmış olması sebebiyle ikinci el otomobil pazarında hareketlilik bekleniyor. Taleplerini erteleyen tüketiciler, çip krizinin otomotiv sektörünü etkilemeye devam etmesi ile sıfır araçlardaki fiyat artışları dolayısıyla ikinci el ve yaşı genç olan ikinci el araçlara yöneldi. Online site arabam.com’da Haziran ayındaki ilanların büyük bir kısmını 2017, 2016, 2012 ve 2015 model araçların oluşturması bu görüşü destekler nitelikte.

Haziran ayında en çok ilan ‘otomobiller’ için ve 50-100 bin TL ile 100-150 bin TL aralığındaki fiyatı daha makul sayılabilecek araçlar için verilmiş durumda.

İLANLARIN 4’TE 3’Ü OTOMOBİL

İkinci elde ilanların yüzde 71’ini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer aldı. Renault, uzun zamandır olduğu gibi haziran ayında da yüzde 20 ile birinciliğini korudu. Fiat ise yüzde 18 ile ikinci sırada. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izledi. İlanlara model özelinde bakıldığında Haziran ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip etti.

İKİNCİ ELDE DİZEL TERCİH EDİLİYOR

Yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların Haziran ayında ilan oranı yüzde 19.25 oldu. Dizel motorlu araçlar ise yüzde 55.54 oranı ile birinciliği kaptırmadı. Benzinli araçları sırasıyla LPG, elektrikli ve hibrit araçlar izledi. Oysa ilk el satışlarda benzinli motor tercihi, dizeli geçmiş durumda. İkinci el ilan piyasasında Mayıs ayında olduğu gibi Haziran ayında da en çok 200-300 bin kilometre arasındaki araçlar için ilan verildi. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlar için de ilan verilmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

Contact Us