Hyundai, ortadan ekranlı direksiyonun patentini aldı

Bu günlerde ekranlar hemen hemen her yerde. Ekranlara bakmak ve ekranlarla etkileşim kurmak zorunlu hale gelmiş durumda. Bununla birlikte Hyundai, direksiyon simidini yeniden icat etme girişimlerinde.

Güney Koreli otomobil üreticisi kısa süre önce direksiyon simidine ekran ekleyen bir patent başvurusunda bulundu. Sadece direksiyon simidindeki küçük ekranlardan da bahsetmiyoruz. Bunun yerine, ortasına yeni bir düzen getirmek istiyorlar. Peki, bu devrim niteliğinde mi yoksa çok uzak bir ekran mı?

Ama ondan önce, arka plan kontrolü yapalım. Bu, Hyundai’nin bu fikirle ilk uğraşması değil. 2019’da Sanal Kokpit Çalışması adı verilen bir şey buldular. Temel olarak, direksiyon simidi fasyasının köşelerine oldukça büyük iki dokunmatik ekran ekledi ve dokunmatik ekran olduğu için direksiyon simidine düğme eklemeye gerek kalmadı.

En son patent, 2019 konseptinden bir adım daha ileri gidiyor. Henüz belirli bir ayrıntı yok. Ancak korna bulunan orta kısımdan aracın gösterge paneli ve çoklu bilgi ekranı olarak hizmet etmesi bekleniyor. Audi’nin Sanal Kokpiti gibi bir şey olarak düşünün, ancak direksiyon simidinizin ortasına hafifçe vurmanız şart.

Muhtemelen ekran yerinde olduğu için hava yastığının nerede olacağını merak ediyorsunuzdur. Patent, direksiyon simidi içinde yer alacağından bahsediyor. Ayrı montajlar, kurulum durumunda ekranın zarar görmeyeceği anlamına da geliyor. Kafanızı bu fikir etrafında sarmak biraz zorsa, Genesis Mint konseptinin direksiyon simidine bakın. Biraz aşırı görünüyor ama aynı zamanda Hyundai’nin aklında ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir veriyor.

Görünüşe göre Hyundai’nin buradaki amacı daha temiz, daha az dağınık bir gösterge paneli yaratmak. Ancak, bu henüz kimsenin düşünmediği bir soruna çözüm mü yoksa gerçekten akıllıca bir fikir mi? Hyundai’nin bundan nasıl ilerlediğini göreceğiz.

Bir cevap yazın

Contact Us