GAC Aion LX Plus: dünyanın en hızlı sarjı

GAC Aion LX Plus, rekor menzili garanti eden ve 480 kW’a kadar şarj eden büyük bir 144.4 kWh pile sahiptir. Ayrıca Çin menşeili bu araba bir rekor kırdı ve 8 dakikada sarj oldu.

Bildiğimiz gibi elektrikli otomobillere geçişte en büyük sıkıntılardan biri menzil. Ancak GAC’ın bir çözümü var. Çinli üretici, tek şarjla 1.000 km yol kat eden ilk elektrikli Çin modeli olan Aion LX Plus’ı tanıttı. Bu rakam, şu anda Avrupa’da veya ABD’de kabul edilen WLTP standardından daha cömert olan NEDC standardına göre onaylanmıştır, ancak yine de etkileyici bir rakam olmaya devam etmektedir.

Aion, yalnızca elektrikli otomobillere odaklanan bir GAC modelidir ve bugün, halihazırda satışta olan ve performansı önemli ölçüde geliştirilmiş olan V modelinin bir evrimi olan bu LX SUV‘u sunar.

GAC Aion LX Plus: yıldırım hızında şarj

GAC Aion LX, yapılandırıcıya bakıldığında 500, 600 veya 700 km’ye (NEDC) ulaşan farklı pil boyutlarıyla mevcuttur. Serinin en üstünde 1000 km’ye kadar seyahat etmenizi sağlayan Plus versiyonu bulunuyor. Bu durumda, SUV büyük bir 144,4 kWh pil ile donatılmıştır.

Yoğunluğu 205 Wh/kg olan pil, rekor bir şarj süresine sahip olabilir. Firmanın tasarladığı bir terminal hızlı şarja bağlanarak 480 kW güce ulaşabilir. Bu; pilin %0dan, sekiz dakikada %80’e ve ilave 5 dakikayla %80 üstünde şarj olacağını gösteriyor.

Rekor kıran GAC pil şarj süreleri, silikon bazlı süngerimsi bir malzemeden yapılmış bir katodu da benimseyen grafen hücrelerinin benimsenmesiyle mümkün olmaktadır. Bu hücreler geçen Nisan ayında piyasaya sürüldü ve şimdi 19 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanan Aion LX ile piyasaya ilk kez giriyorlar.

Bu özel tasarım, pil yoğunluğunu artırır ve önceki pil ile aynı performansı sağlarken boyutu %20 ve ağırlığı %14 azaltır.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us