Türkiye’de çip krizi ne kadar sürecek?

Türkiye’de çip krizi ne kadar sürecek? Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, çip krizinin 2022 yılının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. 

Koronavirüs salgınının etkisiyle otomotivde yaşanan tedarik sıkıntısı devam ediyor. Dünyada yaşanan tedarik krizi nedeniyle Türkiye’deki otomotiv sektörü de yara aldı.

Yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle Kocaeli ve Eskişehir fabrikalarında geçtiğimiz aylarda üretime ara vermek zorunda kalan Ford Otosan, krizle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

BloombergHT’ye konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “3. çeyrekte yarı iletken krizi ile piyasadaki bulunurluk pazarı da çok etkilendi. Biz bu dönemi iyi yönettik. Çünkü fabrikalarımızda üretim durmadı.

Yılın başında sadece fiyat sıkıntısı çekerken şimdi yüksek fiyata bulamama durumu ile karşı karşıyayız. 2022 yılını yüksek beklenti ile planlamaya çalışıyoruz.

Türkiye’de çip krizi ne kadar sürecek?

Yarı iletken krizi 2022 yılının ortasına kadar devam edecek. Hatta yıl sonuna kadar devam edeceği öngörüleri var ama yoğun bir şekilde ilk altı ayda olacak. Diğer malzemelerdeki fiyat artışı ve bulunurluk da sıkıntılı olacak.” ifadelerini kullandı.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us