Ford çip sıkıntısına rağmen kar elde etti

Ford’un öngörülen kaybı, güçlü talep, daha düşük teşvikler ve daha karlı araçlar sayesinde bir kazanca dönüştü.

Ford Motor Şirketleri çarşamba günü ikinci çeyrek net geliri 561 milyon dolar açıklayarak, devam eden küresel yarı iletken kıtlığına rağmen güçlü talebe kredi verdi ve yılın geri kalanı için beklentisini iyileştirdi.

Ford’un genel karı bir önceki yıla göre yaklaşık yarı yarıya düştü. Ancak pandemi başladığında 2020’nin ikinci çeyreğinde 1,9 milyar dolarlık zarardan faiz ve vergi öncesi 1,1 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Düzeltilmiş marjı yüzde 4’e yükseldi.

CEO Jim Farley, yatırımcılarla yaptığı bir kazanç görüşmesinde, “Bu sonuç, çeyreğin başında kesin olmaktan uzaktı” dedi.

Ford, dönem için net bir kayıp beklediğini, ancak Bronco ve Mustang Mach-E gibi yeni araçlara olan güçlü talep, daha düşük teşvikler ve daha karlı araçların uygun bir karışımı nedeniyle daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Otomobil üreticisi, geçen yıl Argo AI’ya yaptığı yatırımdan bir kerelik 3.5 milyar dolarlık kazanç nedeniyle ikinci çeyrek net gelirinin “önemli ölçüde düşük” olacağı konusunda uyarmıştı.

Gelir, bir önceki yıla göre yüzde 38 artarak 26.8 milyar dolara yükseldi.

Ford, tam yıl kazanç kılavuzunu daha önce 5.5 milyar dolardan 6.5 milyar dolara, 9 milyar dolar ila 10 milyar dolar aralığına yükseltti. CFO John Lawler, çip sıkıntısının gelecek yılın ilk bölümüne taşabileceğini bekliyor. Ancak şirket, hacmin 2021’in arka yarısında ilk yarısına kıyasla yaklaşık yüzde 30 artmasını öngörüyor.

Farley, “Bu ürünler, bastırılmış talep ve gelişen çip arzı nedeniyle ikinci yarıda ve sonrasında büyüme için yüklü durumdayız” dedi.

Bir cevap yazın

Contact Us