Ferrari Yeni Testa Rossa J ile tamamen elektrikliye geçiyor

Yeni Ferrari Testa Rossa J her yönüyle gerçek bir Ferrari. Replika, The Little Car Company ile birlikte yapıldı. The Little Car Company, Eylül 2019’da Bugatti Baby II’yi yapan grubun ta kendisi. Bu araç Ferrari’nin efsanevi yarış arabasının üç çeyrek ölçekli versiyonudur. Tek ancak büyük bir değişiklik için son derece ayrıntılı tasarruflara sahip. Colombo V12 – ya da herhangi bir benzinli motor – yerine, ön tarafa monte edilmiş ve üç pille çalışan tek bir elektrik motoru var.

Ferrari, nihai gerçeklik için orijinal Testa Rossa şemalarını, süspansiyon ve şasi tasarımlarını bir araya getiriyor ve bu kopya, süspansiyon ayarına dek onu çoğaltıyor. Gövde elle şekillendirilmiş alüminyumdan oluşuyor. Koltukların deriden yapıldığını ve yetişkin bireyler için yeterince büyük olduğunu da ekleyelim. Sürücü koltuğunda ise Nardi direksiyon bulunmakta. Köşelerdeki disk frenlerin ve 12 inç formatında uygun tel jantların Pirelli kauçuk ile kaplanması da önemli bir detay. Pil ve motor sıcaklıkları, diğer ikamelerin yanı sıra yağ ve su göstergelerinin yerini alsa da, gösterge paneli ayrıca oturmuş bir düzene sahip.

Aracın içindeki elektrikli güç aktarma sistemi elbette sadece yürüme hızına erişmek için değil. Bu replika dört farklı sürüş modu sunarak yeni başlayanların Ferrari’yi düşük güç ayarlarında ve maksimum saatte 20 kilometre hızla deneyimlemesine imkan sağlıyor. Spor veya yarış moduna geçince 60 km/sa hıza ulaşıyor. Bu durum kulağa hızlı gelmese de böylesine küçük bir kopyada gerçekten ilgi çekici hale geliyor. Ayrıca Ferrari, Testa Rossa J’nin ince ayarlardan geçtiğini ve şirketin Fiorano pistindeki test sürücüleri tarafından da onaylandığını belirtiyor. Bir SF90’da pistte dolaşmak kesinlikle muazzam ama dürüst olmamız gerekirse, bu replikada bir tur atmak her halükarda baş döndürücü bir eğlenceye dönüşüyor olsa gerek.

Elbette böyle bir eğlencenin bir de bedeli var. Ferrari sadece 299 Testa Rossa J’nin sunulacak replikasının her birini 93.000€’dan satışa çıkaracak. Sevenleri ve varlıklı koleksiyoncular için 14 tarihi görünüme sahip ve 53 renk seçeneğinin olduğunu düşünürsek, yüksek ihtimalle Ferrari’nin her birini satacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

Contact Us