Elon Musk: Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş paketi Beta v9’u piyasaya sürecek

 

 

Elon Musk, Tesla’nın “akıllara durgunluk veren” Full Self-Driving Beta v9 yazılım güncellemesini başlatması için resmi bir tarih verdi.

Tesla, erken erişim programı aracılığıyla şu anda birkaç bin müşterisi ve çalışanı ile Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) paketinin “özellikli” sürümünü beta olarak test ediyor.

Henüz otonom sürüş olarak kabul edilmiyor çünkü sürücü hala araçtan sorumlu ve her zaman kontrolü ele almaya hazır olması gerekiyor. Ancak Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” sistemi şehir dışında kavşaklarda ve şehir sokaklarında sürüş de dahil olmak üzere diğer tüm sürüş görevlerini otonom olarak yerine getiriyor.

Tesla, insan sürüşünden daha güvenli olduğunu göstermek için yeterli veri toplayana kadar müşteri geri bildirimleriyle sistemi geliştirmeye devam edebileceğini umuyor.

Son birkaç aydır CEO Elon Musk, Tesla’nın artık radar sensörleri yerine tamamen Tesla’nın kendi kamera tabanlı bilgisayar görüş sistemine dayanan FSD yazılımının yeni nesline (v9) geçmesinden bahsediyor.

Tesla, radar desteği olmadan yazılımın ilk sürümünü zaten yayınladı. İlk büyük yinelemeye FSD Beta v9 adı verildi ve Musk bunu “akıllara durgunluk veren” olarak nitelendiriyor.

Güncelleme birkaç kez ertelendi, ancak Mayıs ayında Musk, “haziran’dan daha geç olmamak üzere” gelmesi gerektiğini söyledi.

Haziran geldi ve gitti, ancak CEO güncellemenin sadece “iki hafta” uzakta olduğunu söyledi.

Bazı Tesla sahipleri, kaçırılan birçok son teslim tarihi nedeniyle onu Twitter’da trollemeye başladı ve CEO, kendi kendine sürüş sorununu çözmenin başlangıçta düşündüğünden daha zor olduğunu bile kabul etti.

Şimdi Musk, Tesla’nın FSD Beta v9’u piyasaya sürmesi için gerçek bir tarih koydu. Dün gece Twitter’da 10 Temmuz Cumartesi günü olacağını söyledi.

Ancak, v9 güncellemesine bağlanan daha geniş FSD Beta sürümü bir ay daha sürebilir.

Musk dün gece Twitter’da şunları söyledi:

“Sınırlı betanın nasıl gittiğine bağlı. İyi giderse, belki bir ay kadar.”

Şu anda Tesla, sınırlı betada, çoğu Tesla çalışanı olan yaklaşık 2.000 kişiyi rapor ediyor.

TESLA FSD ABONELİĞİ

Artık Tesla FSD Beta v9, sadece erken erişim programında kullanılan sistemde yapılan iyileştirmelerden ibaret değil.

Musk ayrıca güncellemeyi, bir FSD bilgisayarı olan ve Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş paketini satın alan tüm ABD sahiplerine sunulan bir “güncellemeyi indir” düğmesi aracılığıyla betayı daha fazla sahibin kullanımına sunmaya bağladı.

Musk, Tesla’nın v9 güncellemesiyle aylık bir abonelik modeli başlatmasından bahsettiği için şu anda 10.000 dolarlık paketi satın almayan kişiler için de kullanılabilir hale gelmeli.

Geçen yıl, Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) paketi için kullandıkça öde aboneliği üzerinde çalıştığına dair göstergeler bildirmiştik.

Daha sonra Musk, Tesla’nın böyle bir seçeneği “2020’nin sonuna doğru” piyasaya sürmeyi planladığını doğruladı. Bu asla olmadı ve sürüm daha sonra CEO tarafından “2021’in başlarına” itildi.

Mart ayında Musk, 2021’in ikinci çeyreğinde “kesinlikle” gerçekleşeceğini söyledi.

Nisan ayında CEO, aboneliğin Mayıs ayı için “kesin bir şey” olduğunu, ancak bunun da gerçekleşmediğini söyledi ve şimdi Musk, abonelik seçeneğinin yayınlanmasını, yine ertelenmiş olan v9 sürümüne ekledi.

Ancak Musk’ın onayladığı gibi, v9’un erken erişim programı dışındaki kişilere sunulması bir ay sürebilir. Abonelik modelinin zamanlaması, cumartesi günkü erken erişim lansmanından ziyade FSD Beta’nın daha geniş sürümüne daha yakın olabilir.

ELECTREK’İN ALMASI
Bekleme ve gecikmeler sona ermiş görünüyor.

Elon belirli bir günden bahsederken, zaman çizelgesine çok daha fazla inanmaya başlayabiliriz.

Tesla bunu kaçırsa bile, genellikle birkaç günden fazla değildir.

Ancak şimdi, Tesla’nın erken erişim programı ile bahsettiği sözde “indirme düğmesi” arasındaki yeni güncellemenin dağıtımını nasıl ele aldığını görmek ilginç olacak.

Bir hatırlatma olarak, bu sunum Tesla’nın tam kendi kendine sürüş hedefi için kritik öneme sahiptir. Araç sahiplerinin bu yeni kapasiteyi araçlarında nasıl kullandıklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Güncelleme, Autopilot ve City Driving’in hala yalnızca 2. seviye sürücü destek özellikleri olduğu ve araçtan her zaman sürücünün sorumlu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bir cevap yazın

Contact Us