Elon Musk, 2008’de Tesla’ya son parasını yatırdığını anlattı

Geçtiğimiz günlerde bir Twitter sohbetinde Elon Musk, 2008’deki finansal krizde Tesla zor zamanlardan geçerken Tesla’ya son parasını nasıl yatırdığından bahsetti.

Tesla’nın değeri her geçen gün diğer otomobil üreticilerinden daha büyük olmaya devam ediyor. Bu anlamda şirketin şu anda iflasın eşiğinde olduğuna inanmak zor. Geçtiğimiz günlerde The New York Observer gazetesinde Tesla’nın ilk zamanlarında büyük bir mücadele verdiği ve Elon Musk’ın bugün ne kadar ilerlediğini anlamak için o zamanlara bakmanın yeterli olduğu belirtildi.

Yakın zamanda Twitter’daki bir paylaşımında ünlü biyografi yazarı Ashlee Vance, 2008 krizinde Tesla’nın batmaya ne kadar yakın olduğunu ve şimdi 2020/2021 küresel krizinde Tesla’nın en değerli otomotiv şirketlerinden birisi olduğunu yazdı. Elon Musk da Vance’e şahsen cevap yazarak, 2008 yılında Tesla finansman turundan sonra PayPal’daki son parasını Tesla’ya verdiğini söyledi. Musk, o zamanlarda buraya verdiği parasının haricinde bir evi ya da herhangi satılabilir bir şeyi olmadığını da ekledi.

The New York Observer’da belirtildiği gibi Tesla’nın geri dönüşü 2019’da Model 3’ün piyasaya sürülmesiyle mümkün oldu. Ancak bundan sonra Tesla ilk defa her çeyrekte net bir gelir elde etmeye başladı. Asıl yükseliş ise neredeyse bütün dünyanın durgunluğa girdiği son 18 ayda %700’ün üzerinde bir büyüme ile gerçekleşti. Şimdi ise Tesla, dünyada önde gelen EV (elektrikli araç) markalarından birisi.

 

Bir cevap yazın

Contact Us