Elektrikli Partner, Berlingo ve Combo için yeni adres

Stellantis tamamen elektrikli Opel/Vauxhall Combo, Peugeot Partner ve Citroen Berlingo modellerini üreteceği yeri açıkladı. İngiltere’nin kuzeybatısında bulunan Ellesmere Limanı’ndaki Astra üreten fabrika artık elektrikli hafif ticarilerin üretim yeri olacak. Fabrika 2022’nin sonundan itibaren elektrikli araç üretimine başlamak için 100 milyon sterlin (138 milyon dolar) yatırım alacak. Tesis, Stellantis üretim ağında yalnızca elektrikli araçlar üreten ilk tesis olacak.

Stellantis’in yeni nesil Astra Tourer station wagon üretimini Ellesmere Port’tan Opel’in Almanya’nın Ruesselsheim kentindeki ana fabrikasına taşınması ile birlikte; bu karar alınmış oldu. EMP2 kompakt platformunda geliştirilen üçüzlerin Toyota için yapılan Proace City versiyonunun burada üretilip üretilmeyeceği açıklanmadı.

Elektrikli hafif ticari üçüzler Ellesmere Limanı’nda inşa edilecek ve Avrupa kıtasına ihraç edilecek. Panelvan ve binek versiyonları üretilecek. Batarya paketleri ithal edilerek fabrikada monte edilecek.

ÜRETİM KAPASİTESİ 50 BİN ELEKTRİKLİ

Fabrikanın yıllık üretimi, başlangıçta tek vardiyada yılda 50.000 adet olacak. Astra üretimi 160.000 adet kapasiteye kadar ulaşmıştı. Şu anda tesiste yaklaşık 1.000 kişi çalışıyor, bu sayının düşmesi bekleniyor.

Hafif ticari satışları, e ticaret hizmetlerine olan talebin artması nedeniyle Avrupa genelinde artıyor. Binek modeller 7 koltuğa kadar çıkacak ve 50 kilovat saatlik lityum iyon pile sahip olarak 136 beygirlik bir motorla çalışıyor. WLTP standartlarında menzil 280 km.

Elektrikli modelleri de içeren hafif ticarilerin üretimi şu anda Vigo, İspanya ve Mangualde, Portekiz’deki Stellantis fabrikalarında yapılıyor.

Ellesmere Port, Vauxhall Viva küçük arabasını ürettiği 1964’ten beri Vauxhall ve ardından Opel üretiyor. Tesis, 2006 yılında Opel Astra otomobilinden türetilen Astravan’ı monte etmişti.

 

Bir cevap yazın

Contact Us