Elektrikli Mercedes eActros üretimi başlıyor

7 Ekim’de başlaması planlanan üretim tesisindeki deneme çalışmalarının bir parçası olarak monte edilen ilk elektrikli Mercedes-Benz eActros kamyonlarının dördü de çok farklı işler yapacak.

İlk olarak bu yılın haziran ayının sonunda üretim biçiminde ortaya çıkan eActros kamyonları , iki hızlı şanzımanla birlikte iki entegre elektrik motoruna sahip sert bir elektrikli aks ile Daimler’in eArchitecture’ına dayanıyor. İki motorun kendisi arka aksın merkezine merkezi olarak yerleştirilmiş ve sürekli 330 kW’lık bir çıkış ve 400 kW’lık bir tepe çıkışı üretir. eActros kamyonları, her biri şasinin altına yerleştirilmiş, her biri 105 kWh kapasiteli dört akü paketinden üçüyle çalışacak. Böylece her kamyonda, 315 veya 420 kWh kapasite sunacak kadar yeterli akü bulunacak ve ikincisi, 400 kilometreye veya 249 mile kadar bir menzile sahip olacak.

Wörth tesisinde dizel motorlu kardeşlerinin yanı sıra iki ve üç akslı olarak inşa edilecek kamyonlar, brüt ağırlık olarak 19 veya 27 ton (metrik ton) hedefleniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bu ağırlık, kamyonların elbette sürücü tarafından seçilecek beş frenleme aşaması seçeneği ile sunacağı geri kazanımlı frenleme için harikalar yaratacak. Geri kazanılan enerji doğrudan akülere gidecek ve bu da klima, ışıklar ve hatta donatılmışsa bir buzdolabı gövdesi de dahil olmak üzere kamyondaki her şeyi çalıştıracak.

eActros kamyonları, üç akü paketi ile opsiyonel olarak seçildiğinde DC hızlı şarj ile bir saatten biraz fazla %20 ila %80’lik bir şarj süresi ile 160 kW’a kadar hızlarda standart bir CCS fişi ile şarj edilebilir. Bu, işletme operatörlerinin kamyonları gece boyunca veya gündüz vardiyaları arasında oldukça hızlı bir şekilde çalıştırmasını sağlayacaktır.

Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi Karin Rådström, “İklim değişikliği söz konusu olduğunda taşımacılığın sorunun bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz” dedi. “Aynı zamanda çözümün bir parçası olabiliriz ve olacağız. eActros’umuzla başlıyoruz. Bu kamyonu müşterilerimizle birlikte geliştirdik ve birlikte test ettik – hepsi de halka açık yollarda yarım milyon kilometreden fazla bir sürede eActros ve özel hizmetleri, Mercedes-Benz Kamyonları ve müşterilerimiz için CO2 nötr taşımaya doğru büyük bir adımdır.”

Bir cevap yazın

Contact Us